Γρύλος αυτοκινήτου για δύσκολες καταστάσεις.

για ότι δεν χωράει αλλού
Απάντηση
GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Γρύλος αυτοκινήτου για δύσκολες καταστάσεις.

Δημοσίευση από GLA » Πέμ 04 Ιούλ 2019, 22:24

Επειδή έχω κολλήσει δύο φορές στο βουνό με το απλό αυτοκίνητο που πηγαίνω, αποφάσισα να πάρω ένα γρύλο για τα δύσκολα.
Τους χρησιμοποιούν πιό πολύ αυτοί που έχουν 4Χ4, αλλά κάνουν δουλειά σε οποιοδήποτε όχημα.
Είδα ότι υπάρχουν δύο τύποι γρύλων για δύσκολες καταστάσεις.

1) Ο Farm Jack που στο απλό αυτοκίνητο θα πιάσουμε την ρόδα (με έξτρα εξάρτημα) και θα την σηκώσουμε περίπου 1 μέτρο.
Τα τζίπ τα σηκώνουν και από τον προφυλαχτήρα.
Πλεονεκτεί σε ότι δεν χρειάζεται να μπεί κάτω από το αυτοκίνητο όπως οι κλασικοί γρύλοι. Έχουμε δυνατότητα να σηκώσουμε το αυτοκίνητο όσο βαθύ και να είναι το νεροφάγωμα που έχει πέσει, να βάλουμε πέτρες από κάτω και να φύγουμε.
Κάνει και άλλες δουλειές αυτός ο γρύλος. Είναι όμως μακρύ και βαρύ αντικείμενο, από 1,20 μέτρα και από 10 κιλά και πάνω.



2) Ο Aair Jack, φουσκωτός γρύλος μπαλόνι. Μπαίνει κάτω από το αυτοκίνητο (αρκούν 5 εκατοστά), φουσκώνει με τα αέρια της εξάτμισης ή με κομπρεσέρ και σηκώνει το αυτοκίνητο.
Μεγάλο του πλεονέκτημα σε σχέση με τους απλούς γρύλους, ότι δεν μας πειράζει αν κάτω από το αυτοκίνητο είναι άμμος ή λάσπη ή χιόνι.
Πιάνει λίγο χώρο στο πορτμπαγκάζ, μια τσαντούλα είναι, και έχει μικρό βάρος, 3-4 κιλά.




Εγώ λόγω μεγέθους και βάρους παράγγειλα έναν Aair Jack παρότι θα προτιμούσα έναν Farm Jack.
Ακόμη δεν τον έχω παραλάβει για να τον δοκιμάσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ελεύθερη Συζήτηση”