Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Συζήτηση για την χαρτογραφία στην Ελλάδα και τα Ελληνικά βουνά
Απάντηση
ΤΕΡΖΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ 2014, 09:28

Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από ΤΕΡΖΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ » Πέμ 18 Δεκ 2014, 20:38

Έχω πάρει το Garmin 20.Ποιο μπροστά είχα το Απλό etrex και το χρησιμοποιούσα μόνο με τις διαδρομές που εγώ είχα αποθηκεύσει. Τώρα θέλω να το φορτώσω με κάποιους χάρτες και φυσικά διαδρομές. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, γιατί σχεδιάζουμε ανάβαση στο Οροπέδιο και το χειμώνα είναι απαραίτητο.
Ευχαρηστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 19 Δεκ 2014, 08:00

Φίλε Θανάση
Πες μας ποιους χάρτες έχεις και σε πιο πρόγραμμα για να δουμε πως μπούν να φορτθούν στο gps.
έχεις αγοράσει τους χάρτες της ανάβασης? μήπως έχεις άλλους ελεύθερους χάρτες στο MapSource?

Άβαταρ μέλους
capricorn
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2012, 21:55
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από capricorn » Παρ 19 Δεκ 2014, 08:41

Kαλημερα ! Αν εννοεις το Garmin Dakota 20 μπορεις να χρησιμοποιεις το προγραμμα Basecamp για να φορτωσεις αρχεια διαδρομων gpx ....Αλλα και με το απλο (δεξι κλικ) αντιγραφη- επικολληση του αρχειου απο τον υπολογιστη στην συσκευη gps...

ΤΕΡΖΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ 2014, 09:28

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin etr

Δημοσίευση από ΤΕΡΖΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ » Παρ 19 Δεκ 2014, 12:01

Το μοντέλο είναι garmin etrex 20. Δεν έχω κανένα χάρτη. Υπάρχουν ιστοσελίδες απ' όπου μπορώ ελεύθερα να κατεβάσω και με ποια σειρά ενεργειών. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων.

Άβαταρ μέλους
capricorn
Δημοσιεύσεις: 304
Εγγραφή: Πέμ 06 Δεκ 2012, 21:55
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από capricorn » Κυρ 21 Δεκ 2014, 23:33

Ακυρο μονο για το Dakota 20 ισχυουν αυτα που εγραψα

Άβαταρ μέλους
nektaman
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Δευ 06 Δεκ 2010, 23:41
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτη

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από nektaman » Δευ 22 Δεκ 2014, 07:47

και για το Etrex 20 τα ίδια ισχύουν capricorn, όπως ακριβως τα είπες είναι...
το γέλιο είναι η λάμψη της ψυχής...

Σταύρος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιούλ 2020, 15:04

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από Σταύρος » Κυρ 09 Αύγ 2020, 09:21

Όλα καλά με το φόρτωμα gpx αρχείου διαδρομής ,
όμως για το πρώτο μέρος του θέματος ( βήματα για να φορτώσω χάρτες ) , μήπως υπάρχει κάποια ιδέα ;
Έχω κάποιον χάρτη της Γεωγραφικής Υπηρεσίας Στρατού , με πολλά μονοπάτια , και αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν να φορτωθεί σε συσκευή Garmin e-trex 20x ;

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από lneam » Κυρ 09 Αύγ 2020, 13:22

καλησπερα Σταυρο

η δικη μου συμβουλη σε αρχαριους κατοχους συσκευων garmin ειναι να ξεκινησουν την χρηση της εφαρμογης basecamp σε Η/Υ. Αυτη τρεχει σε windows και MAC και ειναι απο την garmin. Μεσα απο αυτη την εφαρμογη μπορουμε να κανουμε ευκολα και με ασφαλεια τα περισσοτερα πραγματα για την συσκευη μας, εκτος των αναβαθμισεων. Εκει τρεχουμε το garmin express. Για καποιες περιπτωσεις το bacecamp μπορει να ειναι ενα βοηθητικο εργαλειο και για τους κατοχους συσκευων πλοηγησης smartphone, που τρεχουν outdoor εφαρμογες οπως locus, orux.

το σημαντικο ειναι η εφαρμογη basecamp να μπορεσει να κανει import το αρχειο χαρτη που εσυ θελεις. Δηλαδη να αναγνωρισει το format που εχεις. μετα ειναι μια απλη μεταφορα στην συσκευη

ριξε μια ματια σε αυτο το βιντεο


σε αυτο το βιντεο περισσοτερο βλεπουμε την διαχειριση tracks, ομως υπαρχουν και αλλα πραγματα


μεγαλη προσοχη σε αυτο
πριν την μεταφορα, αλλαγη, διαγραφη και γενικος καθε ενεργεια που αφορα την συσκευη μας απο τον Η/Υ πρεπει να εχουμε κανει backup, οχι μονο τα αρχεια που μας απασχολουν, αλλα ολα τα αρχεια της εσωτερικης μνημης και καρτας SD. Ειναι για λογους ασφαλειας.
Εαν παλι δεν εισαι τοσο σιγουρος τι πας να κανεις, θα σου ελεγα "ασε καποιον αλλο να σε βοηθησει"

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από lneam » Κυρ 09 Αύγ 2020, 16:33

εχω κανει αλλαγη στο πρωτο βιντεο

Σταύρος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιούλ 2020, 15:04

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από Σταύρος » Δευ 10 Αύγ 2020, 07:41

Καλημέρα , και καλή εβδομάδα , ευχαριστώ πολλή για την βοήθεια , νομίζω ότι θα τα καταφέρω.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από lneam » Δευ 10 Αύγ 2020, 09:27

Ευχαριστω Σταυρο, επισεις και σ'εσενα

εχω σταματησει απο το 2012 να ασχολουμε με την garmin οταν αλλαξα στρατοπεδο συσκευων πλοηγησης. Αν θυμαμαι καλα στην εφαρμογη επανω αριστερα παταμε στο file και καπου στο μενου πρεπει να υπαρχει η επιλογη για import ? Μπορει και να λειτουργει στις νεες εκδοσεις του 2020 απο την επιφανεια εργασιας των windows το "drag and drop" Παρε το αρχειο του χαρτη και βαλτο στην εφαρμογη basecamp.Εαν το file extension ειναι .IMG λογικα δεν θα εχεις προβλημα.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από lneam » Δευ 10 Αύγ 2020, 11:30

ξεχασα κατι πολυ σημαντικο. Οχι μονο για τωρα αλλα και για τους επομενους χρηστες.

ακομα και εαν το αρχειο χαρτη που εχουμε ειναι για pnd garmin, δεν ειναι 100% σιγουρο οτι θα το αναγνωρισει η δικη μας συσκευη. Οι συσκευες εχουν διαφορετικες αναλυσεις.

Σταύρος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιούλ 2020, 15:04

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από Σταύρος » Δευ 10 Αύγ 2020, 22:19

Τι σε έκανε να αλλάξεις στρατόπεδο συσκευών ;

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από lneam » Δευ 10 Αύγ 2020, 22:52

στις αρχες του 2012 ειχα καλομαθει απο την συσκευη της φιλης μου garmin 3760T που την αγορασαμε στα 189 ευρω. Οταν μετα απο λιγες μερες θελησα να αγορασω αλλη μια για μενα, δεν βρηκα. Τοτε εμαθα πως ηταν σε προσφορα σε ολα τα καταστηματα, επειδη ο σκορδιλης ηθελε να "φυγει" το παλιο στοκ και να κυκλοφορησει τα νεα μοντελα του '12. Το 3760 ηταν του '11. Το καινουργιο -δεν το θυμαμαι- κοστιζε γυρω στα 350ευρω, δηληδη οθονη capacitive απο γυαλι στα 800χ480. Αυτα τα χρηματα δεν τα ειχα. Στα 200 ευρω ολες οι συσκευες ειχαν πλαστικες οθονες , πιεστικες (resistive) στα 480χ272.
Αυτα ....

Σταύρος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιούλ 2020, 15:04

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από Σταύρος » Τρί 11 Αύγ 2020, 07:24

Α , μάλιστα καταλαβαίνω ,

Τα προηγούμενα πολλή χρήσιμα θα τα δοκιμάσω βήμα-βήμα μιας και αυτήν την περίοδο λόγω δουλειάς ο ελεύθερος χρόνος μου είναι αρκετά περιορισμένος.

Σε ευχαριστώ άλλη μια φορά για την πολύτιμη βοήθεια σου.

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από lneam » Τρί 11 Αύγ 2020, 08:24

παρακαλω, να 'σαι καλα

οσο για την βοηθεια μου, εχω πολυ βασικες γνωσεις και εμπειρια στα mountain PND. Μακαρι οι εδω πραγματικοι ορειβατες να απαντησουν. Πιστευω οτι κατι καλυτερο θα γνωριζουν για την περιπτωση σου

Σταύρος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιούλ 2020, 15:04

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από Σταύρος » Τετ 12 Αύγ 2020, 07:30

Καλοδεχούμενη κάθε βοήθεια , να είσαι καλά

lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από lneam » Τετ 12 Αύγ 2020, 10:25

Σταυρο, οταν καποια στιγμη καταφερεις να δεις το χαρτη στην συσκευη σου και θελεις να περιγραψεις τον τροπο που τα καταφερες, αυτο θα βοηθησει και αλλους κατοχους συσκευων που δεν γνωριζουν την διαδικασια. Ακομα και η αναφορα σελιδων στο ιντερνετ για ελληνικους χαρτες δωρεαν ή επιπληρωμη ισως ειναι κατι καλυτερο απο αυτους που εχουν μονο με την αγορα της συσκευης τους, οπως δηλαδη κανεις και εσυ με αυτο τον χαρτη. Το να εχουν 2 ή περισσοτερους χαρτες στην συσκευη τους, καποιες φορες βοηθαει με χαρτογραφικα δεδομενα μοναδικα σε αυτους τους χαρτες ανα περιοχη.

Σταύρος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιούλ 2020, 15:04

Re: Βήματα για να φορτώσω χάρτες και διαδρομές σε Garmin 20

Δημοσίευση από Σταύρος » Πέμ 13 Αύγ 2020, 15:30

Και βέβαια θα γράψω , το πώς με όλες της λεπτομέρειες ( αρκεί βέβαια να το καταφέρω :green: )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαρτογραφία”