Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Συζήτηση για την χαρτογραφία στην Ελλάδα και τα Ελληνικά βουνά
Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από Teobe! » Παρ 09 Νοέμ 2012, 00:10

Λοιπόν, όπως πιθανώς θα έχετε διαβάσει θέλω να προετοιμάσω μια μεγάλη διάσχιση στο "Εθνικό Μονοπάτι 22" και για το λόγο αυτό θα αντλήσω πληροφορίες από παντού και θα προσπαθήσω να φτιάξω κάτι συνολικό που θα με βοηθήσει στην διάσχιση. Έπειτα όταν η διάσχιση επιχειρηθεί και εφόσον όλα πάνε καλά θα τσεκαριστούν "επί τόπου" μια σειρά πληροφορίες έτσι ώστε να καταλήξουμε σε κάτι συνολικό και έγκυρο: Έναν πλήρη χάρτη και τα αρχεία τους σε όλες τις χρήσιμες μορφές (για προγράμματα, για gps, για το g.e κτλ)

Πρώτα θέλω να μου βγει η διάσχιση ΑΛΛΑ παράλληλα θεωρώ μεγάλη ευκαιρία να κάνω την πρακτική μου πάνω στο θέμα ή τα θέματα: χρήση gps, καταγραφή, αποθήκευση & επεξεργασία πληροφορίας, δημιουργία χάρτη από το Α ως το Ω κ.α

Να σημειώσω ότι κατέχω ελάχιστα από όλα τα παραπάνω και ελπίζω αυτό να μην εμποδίσει κανέναν να βοηθήσει!

Προειδοποιώ ότι θα αναφερθούν ερωτήσεις που μπορεί να "ρίχνουν" το επίπεδο αλλά είναι για καλό! Στο τέλος όλοι θα είμαστε ωφελημένοι με κάποιον τρόπο... :D !!!
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από Teobe! » Παρ 09 Νοέμ 2012, 00:20

1ο Κύμα Ερωτήσεων:

Ποια προγράμματα θα χρειαστώ;
Τι δουλειά κάνει το καθένα;
Πως θα τα αποκτήσω;

- που θα διαβάζουν ένα αρχείο που θα μου δώσει κάποιος ή που θα κατεβάσω από Hellaspath / g.e / wikiloc.
- που θα μπορώ να τα επεξεργαστώ για να κρατήσω τα κομμάτια που με ενδιαφέρουν ή να προσθέσω κομμάτια
- που θα μπορώ να κάνω export ή όπως αλλιώς λέγεται τα παραπάνω πάνω σε έντυπο χάρτη
- που θα κάνει κάτι που ξέχασα να αναφέρω ή δεν το γνωρίζω καν... :)

Υπάρχουν στο διαδίκτυο οδηγίες, εγχειρίδια, manuals για προγράμματα ή τεχνικές, "how to.." κ.α στα ελληνικά και με free download;;;
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 09 Νοέμ 2012, 08:33

Τα προγράμματα είναι πολλά:
Εμείς χρησιμοποιούμε το Ozi Explorer με όποιους χάρτες υποβάθρου βρούμε κάθε φορά.
Αν έχεις gps Garmin τότε λογικά θα σου έχουν δώσει και το Map Source επομένως μπορείς να ανεβοκατεβάζεις τα αρχεία με αυτό. Στο Hellaspath η διαδρομή για να δημοσιευτεί θα πρέπει να μετατραπεί σε αρχείο Ozi (αν δε μπορείς να το κάνεις εσύ τα κάνουμε εμείς είναι κάτι πολύ απλό, έχει προγράμματα στους συνδέσμους που κάνουν αυτή τη δουλειά).
Εγώ πιστεύω ότι ο καλύτερος τροπος επεξεργασίας είναι με το Oziexplorer.
Οι διαδρομές του Hellaspath διατίθενται σε 3 μορφές Ozi, G.E. και GPX που είναι ο πιο διαδεδομένος τρόπος για την ανταλλαγή αρχείων gps. Τις διαδορμές του Hellaspath τις βλέπεις άμεσα με το GE κανοντας κλικ στο kml αρχείο.
Στις σελίδες του hellaspath αλλά και στο φόρουμ υπάρχουν πολλές οδηγίες για κάποια βασικά στοιχεία χρήσης του gps και των προγραμμάτων.
Καλό είναι να διαβάσεις μερικές οδηγίες και μετά να δοκιμάσεις κάποιο από τα προγράματα.
Εκεί θα δεις τι δεν καταλαβαίνεις και θα έχεις πιο στοχευμένες ερωτήσεις.

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από Teobe! » Παρ 09 Νοέμ 2012, 21:04

nkroup έγραψε:Εκεί θα δεις τι δεν καταλαβαίνεις και θα έχεις πιο στοχευμένες ερωτήσεις.
Καλά πόσο δίκιο έχεις;; Τώρα τα είδα!
Θα επανέλθω!
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από peternik99 » Δευ 12 Νοέμ 2012, 09:28

Αγαπητέ φίλε, επειδή έχω κάνει την αλυσίδα παραγωγής χάρτη σε διάφορες μορφές (έντυπη, garmin, web) σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία που έχουν φτιάξει στο openstreetmap project για αυτό τον σκοπό. Κατέβασε τον josm (java openstreetmap editor), βάλε ένα υπόβαθρο (π.χ. bing, κτηματολόγιο, κτλ.) και φόρτωσε το gpx track που έχεις πάρεις από το GPS (με Ozi, mapsource κτλ). Κάνεις πατιτούρα το μονοπάτι δημιουργώντας ένα συνεχές πολύγωνο. Δίνεις στο πολύγωνο κάποια χαρακτηριστικά (π.χ. category=paths, type=primary,name=M22). Κανεις το ίδιο για δρόμους, σημεία ενδιαφέροντος, ποτάμια, κορυφές κτλ. Κατεβάζεις ισουψείς από την NASA και γεο-επικάλυψη (δάσοκαλυψη κτλ) από το Corine. Σώζεις σε ένα xml αρχείο που είναι ο χάρτης σου. Τώρα σε αυτήν την μορφή με διάφορα ελεύθερα εργαλεία (π.χ. mapnik) κάνεις το rendering σε πραγματικό χάρτη (κάπου έχεις ορίσει τον τρόπο αναπαράστασης των συμβόλων primary path -> χοντρή διακεκομμένη γραμμή) ή με άλλος πρόγραμμα (π.χ. mkgmap ) μετατρέπεις σε χάρτη για Garmin. Όλα αυτά απαιτούν σοβαρή γνώση από υπολογιστές.

Η άλλη εναλλακτική βέβαια είναι να χρησιμοποίησεις εμπορικά εργαλεία όπως το ArgGIS (μόνο για έντυπο χάρτη).

Αν μετά από αυτά συνεχίζει να ενδιαφέρεσαι στείλε προσωπικό μήνυμα και θα σε κατατοπίσω.

Άβαταρ μέλους
High_Land
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ 2012, 20:04
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από High_Land » Δευ 12 Νοέμ 2012, 17:05

Φίλε peternik προσπαθείς να το εμφανίσεις πιο δύσκολο από ότι είναι πραγματικά ή είναι η ιδέα μου?
Ν' αγαπάς τα βουνά και τα πέλαγα, τους γνωστούς και τους άγνωρους τόπους,
τα πουλιά, τα λουλούδια, τα σύννεφα, και πολύ ν' αγαπάς τους ανθρώπους.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από pankan » Δευ 12 Νοέμ 2012, 18:16

Μπα, εμένα μάλιστα μου φάνηκε μάλιστα ότι το παρουσιάζει πιο εύκολο απ' ότι το τα θυμόμουν με το mapedit, το gmaptool και άλλα παρόμοια εργαλεία.
Ελπίζω βέβαια να έγινε κατανοητό ότι ο πετερνικ μιλάει για τη δημιουργία ενός χάρτη στον οποίο έχουν ενσωματωθεί τα δεδομένα μας και ο οποίος να μπορεί να φορτωθεί στο gps. Και όχι για την απλή απεικόνιση ενός μονοπατιού-gpx πάνω σε ένα χάρτη στον υπολογιστή.
Άλλα τα μάτια του λαγού...

Τώρα βέβαια με τη νέα δυνατότητα custom maps που έχει βάλει η Garmin στα τελευταία μοντέλα της, όλη αυτή η τέχνη δημιουργίας διανυσματικών χαρτών για φόρτωμα στο gps, μάλλον θα περάσει σταδιακά στο περιθώριο. Τουλάχιστον για τους απλούς χρήστες που θα μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους πολύ πιο απλα με ένα κοινό ράστερ χάρτη.

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από Teobe! » Τρί 13 Νοέμ 2012, 01:53

@ "peternik99"

Λοιπόν, έχω καλή γνώση γύρω από τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, όχι άψογη αλλά καλή! Αυτό που δεν έχω είναι γυγκεκριμένη γνώση και προφανώς ευχέρεια πάνω στα συγκεκριμένα εργαλεία που ανέφερες...θεωρείς ότι λύνεται;;;

Έπειτα ανέφερες και το ArcGIS! Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, έχω παρακολουθήσει τα προκαταρκτικά σεμινάρια για τα βασικά εργαλεία του συν του ότι έχω όλη τη σειρά εγκατεστημένη με πολλά και διάφορα προγράμματα (arcmap, info, globe ....). Λες να είναι καλύτερα να το ξεκινήσω από το ArcGIS το θέμα;

Γενικά έχω διάθεση και είμαι "όλος αυτια"! Ιδιαίτερα από τα Χριστούγεννα και μετά θα έχω και χρόνο και γι αυτό ξεκίνησα από τώρα τα προκαταρκτικά...
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από pankan » Τρί 13 Νοέμ 2012, 07:34

Teobe έγραψε: ...έχω όλη τη σειρά εγκατεστημένη με πολλά και διάφορα προγράμματα (arcmap, info, globe ....)...
Από που αγοράζεις;
Από τον κόλπο του πειρατή φαντάζομαι, έτσι δεν είναι;

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από Teobe! » Τρί 13 Νοέμ 2012, 09:33

Βασικά όχι!
Είχα τρόπο και γνωστό και το απέκτησα... :D !
Γιατί; Επηρεάζει την κατασκευή χάρτη ο τρόπος απόκτησης :w00t: ;;;
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από peternik99 » Τρί 13 Νοέμ 2012, 17:05

Δυστυχώς με το ArcGIS δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Άλλα θα είναι μια καλή άσκηση για σένα αν θέλεις να κάνεις πράξη αυτά που έμαθες.

Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:03

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από Nikolas_A » Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:13

Η συμβουλή μου είναι να εμπλουτίσεις τις βασικές γνώσεις προσανατολισμού (χάρτης, πυξίδα κλπ) πριν αρχίσεις να την ψάχνεις με τα προγράματα.

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από yannisdelta » Πέμ 15 Νοέμ 2012, 21:16

Nikolas_A έγραψε:Η συμβουλή μου είναι να εμπλουτίσεις τις βασικές γνώσεις προσανατολισμού (χάρτης, πυξίδα κλπ) πριν αρχίσεις να την ψάχνεις με τα προγράματα.
Πηγαίνοντας στα σεμινάρια του Nikolas_A στον ΠΟΑ :clap3:

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από Teobe! » Παρ 16 Νοέμ 2012, 01:31

@ Nikolas_A:

Η συμβουλή σου είναι ολόσωστη! Τα βασικά τα διδάχθηκα στις σχολές...έπειτα όπου τα χρειάστηκα στο βουνό νομίζω σε γενικές ανταποκρίθηκα. Με χάρτη στα χέρια μου έχω καλή αντίληψη θεωρώ και επίσης μπορώ να το διαβάσω σωστά άρα βρίσκω άκρη. Πάντα όμως μπορείς να πας παραπέρα κάτι πόσο μάλλον την αντίληψη και τις γνώσεις στον "προσανατολισμό"!!!

Το συγκεκριμένο πρόβλημά μου λέει ότι αφού θα συγκεντρώσω τις πληροφορίες και αφού θα κάνω τις καταγραφές, τι θα μπορούσα να αφήσω για τους επόμενους σαν υλικό. Έτσι και θα συμβάλλω και εγώ θα κερδίσω από την ενασχόληση που κακά τα ψέμματα δεν έχει να κάνει με βουνό αλλά με υπολογιστή κυρίως, μιας και θα έχω επιστρέψει!
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από Teobe! » Τετ 16 Ιαν 2013, 19:02

Λοιπόν φίλοι μου επανέρχομαι...

Είπα να ακολουθήσω το μονοπάτι που πρότειναι ο peternik99 παραπάνω...και να αφήσω για την ώρα τα εργαλεία του ArcGIS.

Έχω κατεβάσει τον josm (java openstreetmap editor) και θέλω την βοήθειά σας για την συνέχεια κυρίως για το που θα βρω και πως θα φορτώσω ένα υπόβαθρο!
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από peternik99 » Παρ 18 Ιαν 2013, 18:19

1. Άνοιξε το Preferences και επέλεξε αριστερά το εικονίδιο "WMS/TMS".

Εδώ εμφανίζονται δύο λίστες. Στα δεξιά της κάτω λίστας πάτα το "+" για να προσθέσεις ένα layer.

Εκεί που λέει Menu Name γράψε "ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ"

Στο Service URL γράψε "http://gis.ktimanet.gr/wms/wmsopen/wmsserver.aspx?" (χωρίς τα quotes)

Πάτα Get Layers και θα σου εμφανιστεί ένα δέντρο
gis.ktimanet.gr + BASEMAP + THE BASEMAP OF KTIMATOLOGIO

Επέλεξε το τρίτο και πάτα ΟΚ και πάλι ΟΚ για να φύγεις από τα Preferences.

Τώρα στο κυρίως menu.

2. Ιmagery -> Bing Sat.

Ζούμαρε στην περιοχή που θέλεις. Αυτό το βήμα χρειάζεται επειδή τα WMS layers χρειάζονται Bounding Box και όταν πρωτομπαίνεις αυτό δεν έχει οριστεί. Όταν φορτώνεις έναν χάρτη δεν θα χρειάζεται να το κάνεις

3. Imagery -> Ktimatologio

Τώρα πρέπει να εμφανιστεί ο χάρτης το κτιματολογίου και στα δεξιά στα Layers θα έχεις ένα Layer ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ.

Κάθε φορά που θα αλλάζεις κλίμακα (που θα ζουμάρεις) δεν θα αλλάζει και η κλίμακα (resolution) του χάρτη. Για αυτό θα πρέπει να επιλέγεις το layer και με δεξί κλίκ στο μενού που εμφανίζεται επιλέγεις change resolution.

Τώρα μπορείς να σβήσεις και το layer Bing ή να το απενεργοποιήσεις.

4. File -> New Layer

Αυτό είναι το επίπεδο του χάρτη σου όπου μπορείς να προσθέσεις πολύγωνα. Μπορείς να έχεις πολλά επίπεδα π.χ. άλλο επίπεδο για τους δρόμους, άλλο για τα μονοπάτια, άλλο για τα ρέματα.

5. Σώζεις το επίπεδο σε ένα αρχείο π.χ. map.osm

6. Tην επόμενη φορά που θα ξαναμπείς File -> Open το αρχείο. και επιλέγεις Imagery -> KTHMATOΛΟΓΙΟ

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από Teobe! » Σάβ 19 Ιαν 2013, 14:04

Ωραίος και σε ευχαριστώ...θα κάνω τη δουλειά και θα επανέλθω!
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από Teobe! » Σάβ 02 Φεβ 2013, 15:36

Ωραία...Τα παραπάνω τα έκανα και πέτυχαν! Άρα πάμε καλά μέχρι στιγμής. Θα κάνω και μερικά δοκιμαστικά...

Έχω την εξής απορία, έχω ένα αρχείο kml. Είναι η γενική χάραξη του Ε.Μ 22. Σε τι μορφή πρέπει να είναι για να το ανοίγει ο JOSM;

Γιατί αυτός ο τύπος αρχείου δεν του αρέσει....
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
lekat
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 15:29
Τοποθεσία: Ταύρος
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από lekat » Σάβ 02 Φεβ 2013, 21:40

νομίζω ότι σου έχω στείλει το 22 σε plt ή gpx

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: Συμβουλές και υποδείξεις για ένα αρχάριο!

Δημοσίευση από peternik99 » Κυρ 03 Φεβ 2013, 10:11

gpsbabel -i kml -f in.kml -o gpx -F out.gpx

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαρτογραφία”