Χαρτογράφηση περιοχής και συμβουλές σε αρχάριο..!

Συζήτηση για την χαρτογραφία στην Ελλάδα και τα Ελληνικά βουνά
Απάντηση
belbos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ 12 Μαρ 2012, 13:34

Χαρτογράφηση περιοχής και συμβουλές σε αρχάριο..!

Δημοσίευση από belbos » Δευ 12 Μαρ 2012, 13:52

Γεια σας!

Ψάχνοντας πληροφορίες για τη χαρτογράφηση περιοχών βρέθηκα σε αυτήν την ιστοσελίδα!
Επειδή είμαι αρχάριος θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Θα ήθελα να χαρτογραφήσω μία περιοχή και συγκεκριμένα να εντοπίσω και να τοποθετήσω σε χάρτη μονοπάτια, εκκλησίες, πηγές κλπ. Αν κατάλαβα καλά σε αυτό μπορεί να με βοηθήσει κάποιο gps τόσο για την ακριβή αποτύπωση ενός μονοπατιού όσο για να μου δώσει το στίγμα ενός μεμονωμένου σημείου (που βρίσκεται πχ ένα σπήλαιο).

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω αν όταν ακολουθώ μία διαδρομή (την οποία ταυτόχρονα καταγράφω στο gps) και θέλω σε αυτή να τοποθετήσω κάποιο σημείο ενδιαφέροντος (ώστε να μην το ξεχάσω) μπορώ να το κάνω στο gps. Για παράδειγμα να σημειώσω "Σπήλαιο 1" και να αποθηκεύσει τη θέση του.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν στη συνέχεια μπορώ όλα αυτά τα στοιχεία που έχω συλλέξει από το gps να τα τοποθετήσω σε κάποιο ψηφιακό χάρτη τον οποίο και να μπορώ να τυπώσω.

Τέλος, υπάρχει κάποιο μοντέλο gps που θα μου συστήνατε ως καταλληλότερο;

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Χαρτογράφηση περιοχής και συμβουλές σε αρχάριο..!

Δημοσίευση από nkroup » Δευ 12 Μαρ 2012, 14:04

Καλό ξείνημε με το gps.
Αυτά που ρωτάς στο μήνυμά σου γίνονται με όλα από όλα τα GPSπου κυκλοφορούν στην αγορά αυτή τη στιμγή. Από μόνο του το gps καταγράφει μια διαδρομή πέρνοντας ανα τακτά διαστήματα σημεία δημιουργόντας το Track της διαδρομής.
Αν σε κάποιο σημείο υπάρχει κάτι το ενδιαφέρον στο track θα υπάρχει κάποιο σημειο αλλά δεν θα γνωρίζει πιο από όλα είναι αυτό. Για το λόγο αυτό όλα τα gps έχουν τη δθαντότητα απότύπωσης και σημείων ενδιαφέροντος ή waypoints. το οποπι έχουν ονομα και περιγραφή για να μπορείς να να βρίσκεις και να τα χρησιμοποιείς και να θυμάσε ανα πα΄σα στιμγή τι είναι το κάθε waypoint.
Αν δεις στη σελίδα του hellaspath ότι κάθε βουό έχουμε Σημεία (waypoints) και Tracks (διαδορμές / γραμμές). Όποιο μοντέλο και να αγοράσεις (>100 ευρώ) θα κάνει την δουλεία, όσο ακριβότερο τόσο το καλύτερο. Απλά αν θέλεις ακρίβεια καισ το υψόεμτρο θα πρέπι να επιλέξεις ένα που να έχει και βαρόμετρο για να έχει μεγαλύτερη ακρίβεια.

Οσο για την εμφάνιση στο χάρτη, θα δείς οδηγίες στη σελίδα αλλά και στο φορουμ όπου λένε πως μπορείς να περάσεις τα δεδομένα αυτά από το GPS στον υπολογιστή (πρόγραμμα Oziexplorer).
Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήει της garmin 76csx, vista, summit και με όλα ήμουν πολύ ευχαριστιμενος.
Καλή αρχή
Νίκος

belbos
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ 12 Μαρ 2012, 13:34

Re: Χαρτογράφηση περιοχής και συμβουλές σε αρχάριο..!

Δημοσίευση από belbos » Παρ 16 Μαρ 2012, 14:05

Γεια σας και πάλι!

Το έψαξα λίγο και σκέφτομαι να αγοράσω το Garmin etrex 30.
Πως σας φαίνεται γενικά;
Σε αυτά τα λεφτά περίπου (240 ευρώ) έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλύτερο ή είναι εντάξει η επιλογή μου;

Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Χαρτογράφηση περιοχής και συμβουλές σε αρχάριο..!

Δημοσίευση από nkroup » Πέμ 22 Μαρ 2012, 11:55

Εγώ το βλέπω πολύ καλό γιατί έχει τα εξής:
Βαρόμετρο
Πιξύδα
και υψηλής ευαισθησίας κεράια
Καλή επιλογή για το βουνό
Νίκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαρτογραφία”