Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Συζήτηση για την χαρτογραφία στην Ελλάδα και τα Ελληνικά βουνά
Απάντηση
netpumber
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 30 Αύγ 2011, 10:30

Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από netpumber » Τρί 30 Αύγ 2011, 10:47

Καλημέρα σε όλους..

Ψάχνοντας στο Internet για τρόπους χαρτογράφησης μονοπατιών εμφανίστηκε μπροστά μου το site αυτό , που φαίνεται πως είναι πολύ οργανωμένο και επίκαιρο στον τομέα του. Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ας πάρουμε την ιστορία απο την αρχή.

Φέτος στις διακοπές, μαζί με έναν φίλο μου βρήκαμε και ρωτήσαμε τους παλαιότερους του χωριού για τα παλιά μονοπάτια που υπήρχαν και ξεκινούσαν απο το χωριό. Το χωριό στο οποίο αναφέρομαι είναι στο όρος Γκιώνα.

Με τις διάφορες πληροφορίες και έναν παλίο χάρτι που έπεσε στα χέρια μας , ξεκινήσαμε να βρούμε κάποια απο τα μονοπάτια αυτά. Η πρώτες προσπάθειες αποτύχαν λόγω του οτι η πυκνή βλάστηση δεν είχε αφήσει το μονοπάτι έτσι όπως κάποτε ήταν αλλά μια χανόταν και μια το βρίσκαμε. Έτσι αποφασίσαμε μετά απο λίγες μέρες να οργανωθούμε καλύτερα με βατοκόφτες και άλλα εργαλεία και να ξεκινήσουμε πάλι απο την αρχή.

Το αποτέλεσμα ήταν πολύ ικανοποιητικό. Ανοίξαμε 2 μονοπάτια η διαδρομή των οποίων είναι φανταστική. Συνολικά το χωριό φαίνεται να είχε πάνω απο 20 μονοπάτια οπότε μας έχει μείνει πολύ δουλειά ακόμη για τα επόμενα χρόνια.

Αυτό που σκεφτήκαμε ήταν να μπορέσουμε να τα χαρτογραφήσουμε κι όλλας και εδώ είναι το σημείο που χρειάζομαι την βοήθειά σας. Πιθανότατα φαίνεται πως θα χρειαστούμε μια συσκευή GPS χειρός. Οι τιμές τους έχουν πέσει οπότε με κάπως λίγα χρήματα φαίνεται πως μπορείς να πάρεις κάτι σχετικά καλό.Ποιά είναι η άποψή σας ? Ποιά συσκευή προτείνεται για τέτοια χρήση ? Και τέλος είναι εύκολο το να χαρτογραφήσεις ένα μονοπάτι απο άποψη διαχείρησης της συσκευής του GPS?

Σας ευχαριστώ πολύ..

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από niki_kar » Τρί 30 Αύγ 2011, 13:08

netpumber γεια χαρά και καλωσήρθες :)
Σχεδόν με όλα τα μοντέλα μπορείς να καταγράψεις διαδρομές. Εγώ χρησιμοποιώ το Garmin Legend HCx και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Παλαιότερα χρησιμοποιούσα το Garmin GPSmap 76s το οποίο όμως έχανε συχνά το σήμα όταν ήμουν σε χαράδρες και τριγύρω μου είχα εμπόδια. Το Legend έχει πολύ καλή λήψη σήματος. Γενικά, όπου στο μοντέλο βλέπεις H, σημαίνει πως έχει κεραία υψηλής ευαισθησίας και άρα δεν χάνει εύκολα το σήμα.

Οι δύο κύριες εταιρίες που βγάζουν αξιόλογα gps είναι η garmin και η magelan. Πιο συμπαθητική βρίσκω την πρώτη.

Η καταγραφή είναι απλή υπόθεση. Απλά το ανοίγεις και αρχίζει να γράφει. Καλό θα είναι να το μηδενίζεις στην αρχή της κάθε πορείας έτσι ώστε να σβήνονται τα περιττά σημεία (πχ του σπιτιού μας, ή άλλα άσχετα ενόσω ψάχνει δορυφόρους). Επίσης, καλό είναι να μην αποθηκεύεις τις καταγραφές πάνω στο gps, αλλά να τις περνάς στον Η/Υ και εκεί να τις αποθηκεύεις. Αν τις αποθηκεύεις πάνω στη συσκευή χάνεις σημαντική πληροφορία της διαδρομής επειδή σου μειώνει τα Trackpoints σε 500 το πολύ (συνήθως).

Χμμ, αυτά για αρχή από εμένα.
Καλή συνέχεια και πάλι καλωσόρισες :)

ΥΓ. Μπράβο και για τη διάνοιξη των μονοπατιών και για τη διάθεση να συνεχίσετε :thmbup:

netpumber
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 30 Αύγ 2011, 10:30

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από netpumber » Τρί 30 Αύγ 2011, 15:42

Λοιπόν το βρήκα εδώ σε καλή τιμή..

http://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=1957

Αυτό που είδα πως λέει είναι οτι έχει για χάρτη τον Atlantic Recreational.
Αυτός ο χάρτης είναι συμβατός και αρκετά αναλυτικός για την Ελλάδα ή θα πρέπει να αγοράσω και χάρτες ? Και αν πρέπει να αγοράσω χάρτες , η Ανάβαση (επειδή την έχω εμπιστοσύνη) πουλάει χάρτες για τέτοιες συσκευές ή μήπως υπαρχει κάποια άλλη εταιρία ?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από niki_kar » Τρί 30 Αύγ 2011, 17:16

Η ανάβαση πουλάει το toponavigator που εγκαθίσταται στον Η/Υ και μπορείς να κατεβάσεις τον χάρτη στο gps. Είναι πάρα πολύ καλός!!!

Ο βασικός χάρτης που έχει το gps, κάνει και αυτός δουλειά αλλά δεν έχει πολλή λεπτομέρεια.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από niki_kar » Πέμ 01 Σεπ 2011, 11:58

Επίσης, για να μην αγοράσεις τον χάρτη της ανάβασης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το mapsource που το δίνει η Garmin μαζί με το gps και να φωρτώσεις τον χάρτη του "γνωστού μας από το διαδίκτυο" Peter.
http://mapdekode.iol.gr/map_index.htm

netpumber
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 30 Αύγ 2011, 10:30

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από netpumber » Τετ 02 Μάιος 2012, 21:31

Λοιπόν.

Τελικά αγόρασα το Garmin Legend HCx μιας και έρχεται το καλοκαιράκι.
Θα ήθελα τώρα να με βοηθήσετε να βάλω τα πράγματα σε μια σειρά.

Απο ό,τι έχω καταλάβει , υπάρχουν δυο (μπορεί και παραπάνω) προγράμματα που εγκαθιστάς στον Η/Υ σου και μέσω αυτών περνάς τους χάρτες στη συσκευή.
Το ένα είναι το TopoNavigator ( στην παρούσα φάση είναι το 5) και το άλλο είναι το Mapsource που δίνει η Garmin μαζί με τη συσκευή.

Το πρώτο κάνει 300+ ευρώ σύμφωνα με το site της Ανάβασης αν και πιθανότατα να υπάρχει στο internet σε σπασμένη μορφή. Το δεύτερο κάνει την ίδια δουλειά μόνο που είναι δωρεάν απο την Garmin.

Αυτό που θέλω εγώ είναι να περάσω τους χάρτες της ανάβασης (όσο πιο καινούριοι γίνεται) στο νέο μου GPS.

Ποιο πρόγραμμα μου προτείνεται τελικά να χρησιμοποιήσω;
Και μήπως έχεται να δώσετε κάποιο άλλο site για τους χάρτες γιατί το απο πάνω δεν λειτουργεί;

Ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από nkroup » Πέμ 03 Μάιος 2012, 21:29

Αγαπητέ φίλε.
Για την καταγραφή μονοπατίων δεν απαιτέιτε κανένας χάρτης στο gps αλλά και στον υπολογιστή.
Το GPS καταγράφει και μεταφέρονται στον υπολογιστή τα αρχεία χωρίς να απαιτείτε κανένας χάρτης.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι τα εξής:
Με βάση το manual
http://www8.garmin.com/manuals/eTrexLeg ... Manual.pdf
1. ρύθμιση καταφραφή του track ΣΕΛίδα 20 / Setup / Distance / 0.01 KM
δηλαδή τύθμιση να πέρνει αυτόματα σημείο ανά 10 μέτρα.
2. Μηδενησμός των αρχικών μετρητών Σελίδα 35
Επιλογή όλων -> Reset
Και είσαι έτοιμος να καταγράψεις. Δοκίμασε πρώτα αλλου για εκπαίδευση.

Για τη μεταφορά δεδομένων από το GPS στον υπολογιστή γινετε με το Oziexplorer
και παρουσιάζεται στο
http://www.hellaspath.gr/index.php?p=6
η μεταφορά γίνετε με υποβαθρο τον παγκόσμιο χαρτη αλλά μπορείς να τα κάνει export σε google earth και να τα δεις στο google earth με λεπτομέρεια.

επίσης όταν στην διαδρομή έχουμε καποιο χαρατξηριστικό σημείο τότε πέρνουμε waypoint
και το ονομάζουμε με μια περιγραφή μέσα από το ozi explorer όπου έχουμε δυνατότητα
να επεξεργαστουμε όλα τα δεδομένα.

Οταν φτάσεις μεχρι αυτό το σημείο να με ενημερώσεις για να δώσω οδηγίες για το επόμενο σταδίο

ΥΓ. γενικά φαίνεντε πολύπλοκα για εσένα σαν πρώτη φορά αλλά είναι ένα απλό παιχνίδι αν το δουλέψεις μερικές φορές.
Νίκος

netpumber
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 30 Αύγ 2011, 10:30

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από netpumber » Κυρ 03 Ιουν 2012, 11:16

Λοιπόν. Καλημέρα σας.

Το ρύθμισα έτσι όπως είπαμε παραπάνω και έκανα μια βόλτα στην πόλη αφήνοντας το GPS να καταγράφει τα tracks.

Κατα τη διάρκεια της πεζοπορίας το κοιτούσα και κατάλαβα πως υπήρχαν αποκλήσεις σε σχέση με τη δική μου διαδρομή. Για παράδειγμα ενώ πήγαινα ευθεία απο το πεζοδρόμιο σε κάποιες φάσεις το GPS σχεδίαζε μια μεγάλη καμπύλη (την οποία εγώ δεν έκανα) και έπειτα συνέχιζε.

Υπάρχει περίπτωση διόρθωσης του φαινομένου αυτού ; Γιατί αν κάτι τέτοιο δεν μπορεί να διορθωθεί θα βγαίνουν λάθος αποτελέσματα στη χαρτογράφηση του μονοπατιού.

Ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από nkroup » Τετ 06 Ιουν 2012, 15:43

Γεια και πάλι και καλή αρχή,

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου βγάζει αυτή την ακμπύλη αφού δεν την έχεις κάνει αλλά θα σου προτείνω τα ακόλουθα.
1. Ανοίγεις το gps αφού βγείς έχω.
2. Αφού το ανοίξεις περιμένεις στο σημείο που βρίσκεσε μέχρι να πιάσει αρκετούς δορυφόρους.
3. Οταν σου εμφανήσει ακρίβεια < +-20μ τότε ξεκινάς.

Πολλά gps άν από την αρχή δεν πιάσουν καλό σήμα τότε καθυστερούν πολύ να βρούν τη σωστή θέση και
πέρνουν ανεξέλεγκτα σημάδια σε άσχετες τοποθεσίες αρκετά μακριά από το σημειό που βρισκόμαστε.

Ακόμα και εάν σου βγάζει τέτοια άσχρηστα σημάσια τότε αυτά μπορούν να διορθωθούν μέσα από το Oziexplorer. Επιλέγοντάς τα ακόλουθα:
Track Control -> Επιλέγεις το track σου -> Κανενε κλίκ στο Show Track List.
εκεί σου εμφανίζει όλα τα σημεία του τρακ και μπορείς να σβήσεις οποιο νομίζεις ότι είναι λάθος.
Αυτόματα αν έχει καποιο χάρτη αναλυτικό τότε θα μπορείς να βλέπεις το κάθε σημειό πόσο σωστό είναι ή όχι και να το διαγράφεις.
αυτή την διαδικα΄σια την κάνουμε πάντα όταν θέλουμε να δημοσιεύσουμε ένα τρακ, γιατί πάντα θα υπάρξει καποιο σημείο εκτός διαδρομης που έχει παρθεί λόγω σφάλματος.

Όσο για το χρόνο αναμονής κατά την εκκίνηση σε πραγματική πορεία δεν είναι πρόβλημα, αρκεί να θυμάσε με το που καταίβεις από το αυτοκίνητο να ανοίξεις το gps και μετά να ετοιμάσεις τα πράγματά σου, πριν ξεκινήσεις την πορεία. Ο χρόνος ετοιμασίας είναι αρκετός για να έχεις καλή αρχική λήψη σήματος.
Επίσης, να ξέρεις μέσα σε στενούς δρόμους με ψηλές πολυκατοικίες το σήμα δεν είναι καθόλου καλό και
θα έχεις σφάλαματα.
Καλή συνέχεια
Νίκος

netpumber
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 30 Αύγ 2011, 10:30

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από netpumber » Τρί 12 Ιουν 2012, 19:50

Ευχαριστώ πολύ Νίκο.

Θα ξανακάνω την προσπάθειά μου και βλέπουμε.

flunk
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 19:50

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από flunk » Τετ 03 Οκτ 2012, 20:29

Καλησπέρα!

Πρόκειται να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο Gps για χαρτογράφηση μονοπατιού.

Είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ.Έχω κάποιες απορίες που αν μπορούσατε να με βοηθήσετε ...

1.Πηγαίνοντας από το μενού-πορείες πατάω ΝΕΟ.Μου βγάζει την θέση μου στον χάρτη και αποθηκεύω το σημείο (το έλεγξα και είναι σωστό και ακριβέστατο σύμφωνα με την πιλοτική λειτουργία του Κτηματολογίου).

2.Από εκεί και πέρα..Θέλει κάθε φορά να αποθηκεύω το σημείο καθώς περπατάω? Δεν έχω καταλάβει ακόμη πως λειτουργεί! Και να αποθηκεύσω το σημείο, μετά καθώς τελειώνει η πορεία μου, δεν βλέπω να σχεδιάζει κάτι στον χάρτη!

ΠΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από nkroup » Τετ 03 Οκτ 2012, 20:38

Πρέπει να ξακαθαρήσεις το waypoint από το track.
Waypoint είναι ένα χαρακτηριστηκό σημείο τοπονύμιο ή κάποια τοποθεσιά και το οποίο το σημαδεύεις και του δίνεις διακριτό όνομα (πχ BRYSH).
Η διαδρομή (track) που είναι μια διαδοχική ακολουθία από σημεία με συντεταγμένες καταγράφετε αυτόματα από το GPS. έτσι όταν ξεκινήσεις να περπατάς θα δείς ότι σχεδιάζεται μια κόκκκινη γραμμή που είναι το
ιχνος της διαδρομής. Θα πρέπει να κινηθείς περίπου 100 μέτρα τουλάχιστον για να το δεις και να
κάνεις αντίστοιχο zoom στο χάρτη ώστε να είσαι στη σωστή κλίμακα.
Αν δεν καταγραφει (δεν αφήνει ίχνος) θα πρέπει να πας στο setup-> track-> και να επιλέξεις On
Για καλή καταγραφή να επιλέξεις καταγραφή ανα απόσταση (distance) και επιλογή 0.01Km (δηλ. ανα 10 μέτρα περίπου να πέρνει αυτόματα σημείο για τη δημιουργία του track).
Ελπίζω να τα καταφέρεις...αν όχι ήμαστε εδώ για βοήθεια
Νίκος

flunk
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 19:50

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από flunk » Τετ 03 Οκτ 2012, 21:02

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση...

Μου έχουν βάλει και το μαχαίρι στο λαιμό.. :msn-cry:

Αύριο πρωί πρωί θα το δοκιμάσω αυτό που μου λέτε και θα ξαναγράψω τι κατάφερα και τι όχι...
Πρέπει να ετοιμαστώ διότι Παρασκευή έχω καταγραφή...

Καλό βράδυ ,
Φ.

flunk
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 19:50

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από flunk » Πέμ 04 Οκτ 2012, 12:49

Καλησπέρα και πάλι.

Πήγα έκανα ένα δοκιμαστικό...

Τα αποτελέσματα:

1.Καθώς κατέγραφα μια χαρά μου αποθηκεύτηκε στο Gps η διαδρομή και συμπίπτει με την πραγματικότητα.

2.Συνδέοντας το όργανο με τον υπολογιστή , έβαλα τα σημεία στο Google earth...Μου βγάζει 10μ απόκλιση!Και έχει μόνο 2 σημεία.

3.Έκανα 2 διαδρομές, ώστε να κάνω τον σωστό έλεγχο και δεν μου βγάζει καν την δεύτερη διαδρομή.

Τί κάνω άραγε λάθος? έχω μετατρέψει το track log - distance..

Μέσα από το gps μπορώ να δω κάπως τα σημεία?

Καθώς συνδέω το gps Με το pc δεν μου το εμφανίζει στον "υπολογιστη μου"

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από nkroup » Σάβ 06 Οκτ 2012, 22:27

flunk έγραψε:Καλησπέρα και πάλι.

Πήγα έκανα ένα δοκιμαστικό...

Τα αποτελέσματα:

1.Καθώς κατέγραφα μια χαρά μου αποθηκεύτηκε στο Gps η διαδρομή και συμπίπτει με την πραγματικότητα.
Αυτό είναι καλό..
flunk έγραψε:2.Συνδέοντας το όργανο με τον υπολογιστή , έβαλα τα σημεία στο Google earth...Μου βγάζει 10μ απόκλιση!Και έχει μόνο 2 σημεία.
Κατεβάζεις τα δεδομένα κατευθείαν με το google earth? καλύτερα τα τα κατεβάσεις με το Ozi και να κάνεις εξαγωγή σε google earth και να το δεις.
Τι εννοείς έχει δύο σημεία το track? πόσο μήκος έχει (δες το στο gps)
flunk έγραψε:3.Έκανα 2 διαδρομές, ώστε να κάνω τον σωστό έλεγχο και δεν μου βγάζει καν την δεύτερη διαδρομή.
μαλλον δεν γίνετε σωστή μεταφορά εγώ πιστεύω.. φταίει ή το προγραμμα ή οι drivers που έχει εγκαταστήσει.
flunk έγραψε:Τί κάνω άραγε λάθος? έχω μετατρέψει το track log - distance..
Σωστά αρκεί να κάνεις και τη σωστή επιλογή απόσταστης / να επιλέχεις πχ 100μ ή 10 μ
flunk έγραψε:Μέσα από το gps μπορώ να δω κάπως τα σημεία?
Στο χάρτη κάνοντας προβολή του track μεσα από το τρακ setup. λογικά εχεί επιλογή Map track.
flunk έγραψε:Καθώς συνδέω το gps Με το pc δεν μου το εμφανίζει στον "υπολογιστη μου"
Ευχαριστώ.
Αυτό δεν το ξέρω αν θα πρέπει να σου το εμφανίζει, αλλά ίσως έχει νέα εκδοση windows.
Στα XP δεν εμφανίζει τιποτα.

flunk
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 19:50

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από flunk » Δευ 08 Οκτ 2012, 09:10

Καλημέρα...

Έκανα την αποτύπωση...Πηγαίνοντας στον προορισμό μου κάτι έπαθε το Gps και δεν μου αποθήκευε την διαδρομή.
Στην επιστροφή όμως, μια χαρά στο τέλος πάτησα αποθήκευση και μου το αποθήκευσε(έτσι νόμιζα)
Πάτησα "δείξε στον χάρτη" και δεν μου έδειξε απολύτως τίποτα!!!!!Πάλι καλά που αποθήκευσα ως waypoint την αρχή και το τέλος.
έβαλα την διαδρομή μου στο Ozi.. Πάλι τα ίδια μου κάνει...2 σημεία έβγαλε

Καλή εβδομάδα :bye2:

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από nkroup » Δευ 08 Οκτ 2012, 16:32

Γενικά δεν χρειάζεται να αποθηκεύσεις το track. Αυτό καταγράφεται στο Active log track και είναι το πιο καλά γραμμένο. Απλώς σβήνεις το GPS στο τέλος της διαδρομής και στο σπίτι το ανοίγεις για την μεταφορά.
Από ότι κατάλαβα ή δεν καταγράφει σημείο στο track ή δεν μεταφέρεις το track στον υπολογιστή.
δεν νομίζω ότι μπορεί να δωθεί λύση από το φόρουμ, καλύτερα να συνατηθείς από κοντά με κάποιον που ασχολείται. Εγώ είμαι Τρίκαλα, αν τυχόν περάσεις απο εδώ ή είσαι εδώ κοντά ευχαρίστως να σου δείξω τα βασικά για μια καταγραφή και χρήση.

flunk
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 19:50

Re: Χαρτογράφηση Μονοπατιών

Δημοσίευση από flunk » Τετ 24 Οκτ 2012, 08:53

nkroup έγραψε:Γενικά δεν χρειάζεται να αποθηκεύσεις το track. Αυτό καταγράφεται στο Active log track και είναι το πιο καλά γραμμένο. Απλώς σβήνεις το GPS στο τέλος της διαδρομής και στο σπίτι το ανοίγεις για την μεταφορά.
Από ότι κατάλαβα ή δεν καταγράφει σημείο στο track ή δεν μεταφέρεις το track στον υπολογιστή.
δεν νομίζω ότι μπορεί να δωθεί λύση από το φόρουμ, καλύτερα να συνατηθείς από κοντά με κάποιον που ασχολείται. Εγώ είμαι Τρίκαλα, αν τυχόν περάσεις απο εδώ ή είσαι εδώ κοντά ευχαρίστως να σου δείξω τα βασικά για μια καταγραφή και χρήση.
Καλημέρα!

Ξέχασα να απαντήσω ... Έβγαλα μία άκρη μπακάλικη... Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαρτογραφία”