χαρτες raster και χαρτες vector

Συζήτηση για την χαρτογραφία στην Ελλάδα και τα Ελληνικά βουνά
Απάντηση
lneam
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ 05 Οκτ 2019, 17:25
Τοποθεσία: Πειραιας

χαρτες raster και χαρτες vector

Δημοσίευση από lneam » Σάβ 18 Ιούλ 2020, 18:50

Επανέρχομαι να σας πω την εμπειρία μου μετά από μήνες κατεβάσματος χαρτών στο TopoNavigator Android.
Για όσους χρησιμοποιούν την εφαρμογή για το ύπαιθρο, όπου παρεμπιπτόντως δεν έχει ανταγωνισμό, αρκεί να κατεβάσουν τους χάρτες μέχρι το ζουμ 15.
Στο ζουμ 15 φαίνονται όλες οι ισοϋψείς, όλες οι πληροφορίες για το ύπαιθρο, όλοι οι χωματόδρομοι και τα μονοπάτια, και όλοι οι δρόμοι των πόλεων και τα οικοδομικά τετράγωνα.
Δεν φαίνονται οι ονομασίες των οδών των πόλεων, που φαίνονται όλες στο ζουμ 17 και των μεγάλων αρτηριών από το ζουμ 16.
Μέχρι το ζουμ 15 όλοι η Ελλάδα είναι περίπου 8,5 GB, και όλη η Ελλάδα μέχρι και το ζουμ 17 είναι περίπου 54 GB.
Τα μεγέθη δεν είναι απαγορευτικά αφού η τιμή μιας κάρτας μνήμης 128 GB έχει πέσει στα 30 ευρώ. Το πρόβλημα είναι το κατέβασμα, που για μέχρι το ζουμ 15 θέλει περίπου μία βδομάδα και για μέχρι το ζουμ 17 θέλει περίπου ενάμιση μήνα.
Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο τρόπος που γίνεται το κατέβασμα, έχει γίνει επίτηδες για να μην μπορούμε να κατεβάσουμε όλους τους χάρτες. Δεν είναι δυνατόν όλα αυτά τα παράλογα που συμβαίνουν να είναι από ανικανότητα.
Αλλο ενα σημειο αντιπαραθεσης απο τους χρηστες και "φανατισμου" απο τις εταιρειες στην πλοηγηση ειναι η επιλογη ενος χαρτη με δεδομενα raster σε αντιθεση με vector. Οχι, δεν μιλαω για τυπικη αστικη πλοηγηση και απλους χρηστες. Αυτα τα 2 αντιπαλα στρατοπεδα εχουν να κανουν με τις outdoor δραστηριοτητες.

Εγω απο την μερια μου θα προσπαθησω να βρω απαντησεις και εαν τα καταφερω, αυτες θα μπορουν να διαβαστουν αργοτερα και απο αλλους που θα εχουν τις ιδιες αποριες στο μελλον. Μεχρι σημερα εχω κουραστει απο τις απαντησεις οπως "ειναι καλυτεροι οι ταδε" αλλα μονο στα λογια.

Μερικοι αναφερουν οτι χαρτες οπως αυτος (anadigit/anavasi) σε raster μορφη, εχουν το πλεονεκτημα της υψηλης ποιοτητας (αναλυσης) στην οθονη της συσκευης μας.
Ποιο ειναι ομως στην πραγματικα το οφελος για τον πεζοπορορο - ορειβατη να εχει δεκαδες GB για ενα χαρτη rester σε σχεση με ενα χαρτη vector που στην περιπτωση της ελλαδος ειναι μολις 200-400 ΜΒ σε εκδοση OpenStreeMap ?

Στην περιπτωση συσκευης android smartphone εχουμε αναλυσεις οθονης απο 720 εως 4Κ. Ο ιδιος χαρτης μπορει να υπαρχει και σε συσκευες PND garmin αυτοκινητου ή ορειβατικες, που εχουν αρκετα μικροτερες αναλυσεις απο τα smartphone. Σε αυτη την περιπτωση (garmin) οι χαρτες ειναι σε μεγεθος ισως και 100 φορες μικροτερος (μεγεθος αρχειου) σε σχεση με το android.

εχω να κανω τις εξης ερωτησεις που θα μας βοηθησουν ολους
1.
Ποιος μπορει να παρουσιασει 2 screenshot στο μεγιστο ζουμ αναμεσα στον χαρτη της anadigit και τον osm, ακριβως στο ιδιο γεωγραφικο σημειο ωστε να δουμε ποιες ειναι οι διαφορες τους ?

2.
www.openstreetmap.org
http://www.topoguide.gr/index-map.php
εδω μπορουμε να βρουμε τα επισημα λινκ στο ιντερνετ για τους 2 χαρτες. Ακομα και μεσα απο το ιντερνετ, ποιος μπορει να αποδειξει σε ποιο γεωγραφικο σημειο υπερτερει σε αναλυση ο raster χαρτης ?

Σε αντιθετη περιπτωση, δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που οι topo maps στην ελλαδα επιμενουν να ειναι ακομα σε raster format
--------------------------------------------

όπου παρεμπιπτόντως δεν έχει ανταγωνισμό
αυτη η προταση υπαρχει ως αποψη στο ποστ ενος χρηστη. Εγω θα θυμισω πως οι ορειβατικες συσκευες της garmin στην ελλαδα χρησιμοποιουν τους topo maps της geodata. Αυτο ειναι αλλο ενα σημειο αντιπαραθεσης για τους ελληνικους topo maps. Η μονο αποψη που βρηκα και θεωρει σωστη ειναι αυτη.
"και οι δυο πρεπει να υπαρχουν στην συσκευη μας. Σε καποιες περιοχες ειναι καλος ο ενας, σε αλλες περιοχες ο αλλος"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαρτογραφία”