OpenStreetMap + ελληνικά βουνά

Συζήτηση για την χαρτογραφία στην Ελλάδα και τα Ελληνικά βουνά
Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: OpenStreetMap + ελληνικά βουνά

Δημοσίευση από pankan » Τρί 07 Ιουν 2016, 13:41

Δεν ξέρω αν το basecamp συνεργάζεται με το gpsmap 60.
Εγώ έχω εγκατεστημένο το mapsource. Όποτε όμως τελευταία προσπάθησα να εγκαταστήσω ένα χάρτη από αρχείο exe, δεν τα κατάφερα. Δεν εμφανίζεται τίποτα στο mapsource. Κάτι κάνω λάθος αλλά δεν δίνω σημασία γιατί φορτώνω κατευθείαν το img αρχείο με το mapwel.
Στο πρόβλημα που έχω βρήκα μερική λύση με τους χάρτες από εδώ http://garmin.openstreetmap.nl/.
Και λέω μερική, γιατί ναι μεν η ξηρά έχει περίγραμμα και έτσι διακρίνεται άνετα, αλλά δεν υπάρχουν τα μονοπάτια.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: OpenStreetMap + ελληνικά βουνά

Δημοσίευση από peternik99 » Τρί 07 Ιουν 2016, 15:42

To basecamp το κατεβάζεις και το στήνεις από την Garmin δωρεάν. Είναι η σύγχρονη έκδοση του mapsource και υποστηρίζει όλα τα Garmin. Το λινκ που σου έδωσα είναι Installer του χάρτη στον υπολογιστή σου. Αν εγκατασταθεί σωστά τότε στο menu maps του basecamp θα πρεπει να δεις "Greece Hiking Map".

Για το δεύτερο. Μήπως επέλεξες "nautical". Γενικά κάθε πάροχος διαλέγει πια χαρακτηριστικά θα συμπεριλάβει στον χάρτη. Δοκίμασε 'routable bicycle' .

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: OpenStreetMap + ελληνικά βουνά

Δημοσίευση από pankan » Τετ 08 Ιουν 2016, 08:36

peternik99 έγραψε:Για το δεύτερο. Μήπως επέλεξες "nautical". Γενικά κάθε πάροχος διαλέγει πια χαρακτηριστικά θα συμπεριλάβει στον χάρτη. Δοκίμασε 'routable bicycle' .
Επέλεξα το "Generic Routable". Θα δοκιμάσω και με τα άλλα δύο που είναι διαθέσιμα (Generic Routable (new style) και Routable Bicycle) μήπως υπάρχουν τα μονοπάτια. Ο "nautical" δεν είναι ενεργός.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: OpenStreetMap + ελληνικά βουνά

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 09 Ιουν 2016, 17:43

peternik99 έγραψε:... Κατέβασε τον χάρτη για basecamp από εδω http://vision.iti.gr/trails/data/grtrails-setup.exe. ...
Εγκατέστησα το basecamp, kατέβασα τον χάρτη, τον εγκατέστησα, αλλά δεν ανεβαίνει στο basecamp.
Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος.
Πάντως οι χάρτες από το http://garmin.openstreetmap.nl/ ανεβαίνουν κανονικά στο basecamp χωρίς να κάνω κάτι περισσότερο ή λιγότερο.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: OpenStreetMap + ελληνικά βουνά

Δημοσίευση από peternik99 » Παρ 10 Ιουν 2016, 11:45

Θυμάμαι και παλιά είχαμε ενα θέμα να τρέξει ένα application που είχα κάνει στον υπολογιστή σου (πιθανών λόγω permisions), οπότε προτείνω να χρησιμοποιήσεις τους χάρτες που δουλεύουν. Ειναι ακριβώς τα ίδια δεδομένα απλά ο δικός μους χάρτης είναι περισσότερο προσαρμοσμένος για πεζοπορία.

Άβαταρ μέλους
dimoschris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2013, 10:53
Τοποθεσία: Αλιάκμονας Κοζάνης. Μένω Λάρισα

Re: OpenStreetMap + ελληνικά βουνά

Δημοσίευση από dimoschris » Σάβ 11 Ιουν 2016, 16:03

peternik99 έγραψε:To basecamp το κατεβάζεις και το στήνεις από την Garmin δωρεάν. Είναι η σύγχρονη έκδοση του mapsource και υποστηρίζει όλα τα Garmin. Το λινκ που σου έδωσα είναι Installer του χάρτη στον υπολογιστή σου. Αν εγκατασταθεί σωστά τότε στο menu maps του basecamp θα πρεπει να δεις "Greece Hiking Map".
Στο σπίτι με windows 7 prof δεν εμφανίζει το χάρτη Greece Hiking Map στο menu maps του basecamp & του mapsource. Αντίθετα στο γραφείο με windows xp τα εμφανίζει και στα 2 προγράμματα.
Πιθανόν, λόγω λειτουργικού να παρουσιάζονται τα προβλήματα & αν κάποιος το έχει εγκαταστήσει σε windows 7 prof, ας γράψει τις ενέργειες που έκανε..

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: OpenStreetMap + ελληνικά βουνά

Δημοσίευση από pankan » Δευ 13 Ιουν 2016, 07:08

Εγώ έχω Windows 10.
Παλιότερα είχα vista.
Και ο υπολογιστής έχει αλλάξει.
Δεν θυμάμαι τι γινόταν με τα vista, αλλά με τα windows 10 δεν φορτώνεται ο χάρτης του peternik στο basecamp. Μπορεί βέβαια τα windows να είναι άσχετα.

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: OpenStreetMap + ελληνικά βουνά

Δημοσίευση από peternik99 » Δευ 13 Ιουν 2016, 09:33

Επιβεβαίωσα το σφάλμα σε Windows 7. Βρήκα το σφάλμα και τώρα λογικά δουλεύει.

Άβαταρ μέλους
dimoschris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2013, 10:53
Τοποθεσία: Αλιάκμονας Κοζάνης. Μένω Λάρισα

Re: OpenStreetMap + ελληνικά βουνά

Δημοσίευση από dimoschris » Πέμ 04 Μάιος 2017, 13:16

peternik99 έγραψε:Επιβεβαίωσα το σφάλμα σε Windows 7. Βρήκα το σφάλμα και τώρα λογικά δουλεύει.
Καλημέρα, μετά από πολύ καιρό..Ευχαριστούμε για το πεζοπορικό χάρτη. Σε όσες διαδρομές που έχω πάει και υπάρχουν στο χάρτη σου, όλες είναι πραγματικές & σε οδηγούν στο προορισμό σου..
Η ιστοσελίδα, που υπήρχε το πρόγραμμα με τον χαρτη & τα μονοπάτια, δεν εμφανίζεται..ούτε όταν πατάμε στα links που είναι στις παραπάνω παραθέσεις..

peternik99
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 09 Μαρ 2010, 12:48

Re: OpenStreetMap + ελληνικά βουνά

Δημοσίευση από peternik99 » Πέμ 04 Μάιος 2017, 14:39

Ευχαριστώ, η σελίδα ... ανακατασκευάζεται.
Για χάρτες με βάση το openstreetmap προτείνω https://openmtbmap.org/ για Garmin και
http://www.openandromaps.org/en/ για android/iphone.
Το openstreetmap ενημερώνεται συνέχεια και το ίδιο και οι χάρτες που παρέχονται από τις παραπάνω υπηρεσίες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαρτογραφία”