Ευχαριστω για την αποδοχή.

Συστηθείτε μας
Απάντηση
AgRitas
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ 08 Ιαν 2021, 20:36

Ευχαριστω για την αποδοχή.

Δημοσίευση από AgRitas » Παρ 08 Ιαν 2021, 22:20

Καλησπέρα σας, Καλή Χρονιά να έχουμε με υγεία, και καλές διαδρομές για όλους και όλες.
Το όνομα μου είναι Αθανάσιος Γ. Ρήτας, για τους φίλους Θανάσης/Νάσος/Σάκης/Θάνος κτλ κτλ...

Αν και τρελαίνομαι, για τα βουνά. Μέχρι σήμερα λόγο υποχρεώσεων, δεν έχω κάνει κάτι οργανωμένο.
Ευελπιστώ να το κάνω , στο άμεσο μέλλον. Και να συνεχίσω την οικογενειακή παράδοση.

Ο αδερφός του παππού μου, ήταν ο Ανδρέας Γ. Ρήτ(τ)ας (υπάρχει ένα μικρό θέματάκι με τα ταύ ).
Βέβαια, και οι δύο παππούδες έχουν πεθάνει, πολλά χρόνια πριν.

https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/ ... e=601F284D
Στο σύνδεσμο, θα δείτε μια φωτογραφία,του ορειβάτη που έχω ανεβάσει στο FB. Είναι ο δεξιός.
Στα αριστερά είναι ο πατέρας του Γεώργιος (προπάππος μου), στο χωριό Καραβίδια - Μώλου- Φθιώτιδας.

Χρειάζομαι, την βοήθεια σας. Ψάχνω στοιχεία και αναφορές, φωτογραφίες κτλ, από τον παππού μου τον Ανδρέα Γ. Ρήττα.
Όσοι-ές έχετε συγγενείς που ήταν παλιοί ορειβάτες, και είχαν σχέση με τον Ο.Σ. Αθηνών ή Λαμίας. από όπου αλλού.
Αν και εφόσον , θέλετε και μπορείτε. Στείλτε μου τις πληροφορίες.

´Εχω, ελάχιστες φωτογραφίες. Και οι ιστορίες που έχουν φτάσει σε εμένα, είναι 3εις βασικές:

1ή. Έφερε παράρτημα, του Ο.Σ. Αθηνών στην Φθιώτιδα (Όρος Καλλίδρομος) και ήταν ιδρυτικό μέλος του Ο.Σ. Λαμίας.
2ή Η Ομάδα του, βοήθησε την ΓΥΣ, στο αρχικό γεωδαιτικό δίκτυο μετά τον Β' ΠΠ.
(υπάρχει φωτογραφία στη κορυφή Μυτικάς στον Όλυμπο)
και
3ή Ήταν μέλος (πιθανόν αρχηγός) στη πρώτη Ελληνική αποστολή στα Ιμαλάια, και έχασαν την κορυφή γιατί τους πρόλαβε ο καιρός για 30-35 λεπτά. Βρισκόταν στη τελική ευθεία, αλλά έπρεπε να γυρίσουν στο καταφύγιο.

Φιλικά,

ΑΘανάσιος Γεωργίου Ρήτας
"Με το βουνό θα γίνω φίλος..."

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Ευχαριστω για την αποδοχή.

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 17 Ιαν 2021, 14:18

Γεια σου φίλε, καλωσόρισες.
Στις πολύ αρχές της δεκαετίας του 80 έκανα τη πρώτη μου προσπάθεια με την ορειβασία..
Βρέθηκα λοιπόν σε δύο εκδρομές του ΦΟΠ.
Θυμάμαι λοιπόν το Ρήττα να κάθεται σαν το Βούδα στο μπροστινό μοναχικό κάθισμα του πούλμαν και να μην έχει πολλά πολλά με κανέναν. Δεν τον θυμάμαι ούτε να περπατάει. Ήταν μεγάλος και ίσως ανάρρωνε από κάτι..
Και θυμάμαι πως το πρώτο πράγμα που έπρεπε να γίνει, ήταν να με πάρουν από το χέρι και να με συστήσουν, εμένα το πιτσιρικά, στον "Αντρέα" που ήταν η δόξα του συλλόγου.
Ήταν ο πρώτος από τους "μεγάλους" που γνωριζα..
Αν λοιπόν ψάχνεις φωτογραφίες και ιστορίες ξεκίνα από τον ΦΟΠ. Ψάξε αν ζουν άνθρωποι που τον θυμούνται. Ο Ράνης, ο Γεράσιμος, κλπ.

Δες αυτό το κείμενο από την ιστορία του ΦΟΠ με αναφορά στον Ρήττα
https://wordpress-464260-1630799.cloudw ... m/istoria/

Κι άλλη μια αναφορά από τον Γιώργο Πρίντεζη
viewtopic.php?t=835#p5623

Αντιγράφω από το site της εοοα καταγεγραμμένες αναβάσεις του σε βουνά του εξωτερικού. Κάτι καθόλου εύκολο εκείνα τα χρόνια.
Lenin or Ibn Sina (Pamirs / Kyrgyzstan-Tajikistan) - 7.134μ.
-7-1976 Β. Κόκκαλης (στα 6.000μ.) & Α. Ρήττας, Σ. Ροβάτσος, Γ. Μοράτος (στα 5.300μ
Kilimanjaro / Kibo or Uhuru Peak (Tanzania) - 5.895μ.
12-8-1971 Γ. Μιχαηλίδης, Α. Ρήττας, Β. Κόκκαλης, Σ. Ροβάτσος, Γ. Μοράτος
Elbrus / west peak (Caucasus / Russia) - 5.642μ.
9-8-1968 Α. Ρήττας, Σ. Ροβάτσος, Β. Κόκκαλης
Mont Blanc or Monte Bianco (Graian Alps/Mont Blanc Group) - 4.808μ.
28-7-1966 Α. Ρήττας, Σ. Ροβάτσος, Β. Κόκκαλης, Ι. Γριντάκης
23-7-1974 Α. Ρήττας, Σ. Ροβάτσος, Β. Κόκκαλης, Γ. Μοράτος, Ι. Ηλιόπουλος, Α. Ιατρού,

Απάντηση

Επιστροφή στο “Καλωσορίσματα”