Εισαγωγή διαδρομής από το hellaspath.gr σε android samsung

Συζήτηση για tracks-waypoints και τη χρήση GPS
Απάντηση
Kostis
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 27 Απρ 2014, 22:32

Εισαγωγή διαδρομής από το hellaspath.gr σε android samsung

Δημοσίευση από Kostis » Κυρ 27 Απρ 2014, 22:55

Αγαπητό φόρουμ

Ίσως ακούγομαι παντελώς άσχετος, αλλά θα ήθελα να μάθω πώς μπορώ να εισαγάγω τις διαδρομές της ιστοσελίδας σε android samsung και να ελέγχω τη θέση μου σε κάθε στιγμή. Αυτή τη στιγμή το κινητό μου δίνει τη δυνατότητα να γνωρίζω πού ακριβώς βρίσκομαι με χρήση gps αλλά δεν μπορώ να τη συσχετίσω με τις συγκεκριμένες διαδρομές. Ενδεχομένως αυτό που χρειάζομαι είναι να συνδυάσω τις διαδρομές με τους χάρτες google με κάποιο τρόπο.
Δοκίμασα να αποθηκεύσω τις τρεις μορφές αρχείων gpx, klm, plt στον υπολογιστή μου και από εκεί τις μετέφερα στο κινητό μου αλλά η οδηγία του κινητού είναι ότι δεν υπάρχει καμία εφαρμογή που έχω που να εκτελεί μια τέτοια ενέργεια. Ποια εφαρμογή πρέπει να κατεβάσω? Υπάρχουν δωρεάν? Και μετά τι κάνω?

Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Εισαγωγή διαδρομής από το hellaspath.gr σε android samsu

Δημοσίευση από pankan » Δευ 28 Απρ 2014, 08:48

Θέλεις ένα πρόγραμμα για το android που να φορτώνει τα δεδομένα που υπάρχουν στο hellaspath. Συνηθέστερα τα gpx.
Αν πας στο google play και κάνεις αναζήτηση για gpx ή για outdoor navigation θα σου βγάλει πλήθος εφαρμογών.
Ενδεικτικά:
GPX Viewer, GPS Track Browser, GPS-Mate, Polaris Navigation GPS, Trimble Outdoors Navigator, κλπ.
Αν κάνεις αναζήτηση για το oziexplorer θα σου βγάλει διάφορους κλώνους του ozi με πρώτο και καλύτερο το Androzic.
Υπάρχει και το πραγματικό OziExplorer for Android που όμως δεν θα το βρεις στο μαγαζί της google αλλά μόνο εδώ http://www.oziexplorer3.com/android/ozi ... droid.html.
Διάλεξε κάποιο απλό πρόγραμμα που να σε βολεύει. Κατά προτίμηση να μην απαιτεί να έχεις σύνδεση internet για χάρτες, αλλά να μπορείς με κάποιο τρόπο να του φορτώσεις offline χάρτες.
Πάντως να είσαι προσεκτικός αν εξαρτάσαι από τη χρήση ενός τέτοιου προγράμματος και δεν το χρησιμοποιείς απλά για παιχνίδι.
Η συνεχής αναζήτηση δορυφόρων από το gps του κινητού, μπορεί να εξαντλήσει τη μπαταρία του κινητού ακόμη και μέσα σε μια ώρα. Και τότε δεν θα έχεις ούτε gps αλλά ούτε και τηλέφωνο.
Την έχω πατήσει και από τότε το κινητό μου είναι με κουμπάκια, των 25 ευρώ με διάρκεια μπαταρίας μια εβδομάδα και το gps μου ένα αρκετά ακριβότερο αλλά εξαιρετικά αξιόπιστο garmin.

mirabilis
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2014, 22:39

Re: Εισαγωγή διαδρομής από το hellaspath.gr σε android samsu

Δημοσίευση από mirabilis » Δευ 28 Απρ 2014, 09:19

Για καταγραφή διαδρομών (ή για να φορτώνεις ως route μια διαδρομή για να την ακολουθήσεις) το oruxmaps είναι πολύ καλό αλλά πλέον η νέα έκδοση δεν έχει φωτογραφίες από δορυφόρο google earth ή microsoft αλλά μόνο τοπογραφικούς χάρτες. Ο topo eu maps που έχει είναι πολύ καλός. Αν θες google earth υπάρχει το mytracks (τα ίχνη μου) αλλά όχι τόσο καλό όσο το oruxmaps. Επίσης υπάρχει και το everytrail το οποίο μου φαίνεται πάρα πολύ μπερδεμένο (ίσως και να μην είναι τόσο, αν ασχοληθείς).. για να βάλεις μια διαδρομή από το hellaspath πρέπει να την μεταφέρεις από τον υπολογιστή σου στο κατάλληλο φάκελο.. π.χ για το orux στο φάκελο orux/tracklogs ή να πας να την ανοίξεις οπότε θα σου ζητήσει με ποιο πρόγραμμα να το κάνει..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mirabilis την Δευ 28 Απρ 2014, 10:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

mirabilis
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2014, 22:39

Re: Εισαγωγή διαδρομής από το hellaspath.gr σε android samsu

Δημοσίευση από mirabilis » Δευ 28 Απρ 2014, 10:05

είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τη μπαταρία, δεν έφτανε για διαδρομές 5-6 ωρών αλλά μόνο για περίπου 2 ώρες..
οπότε πήρα μια μπαταρία 4000 mAh η οποία όμως αύξησε το πάχος του κινητού και τώρα τουλάχιστον κρατάει άνετα η μπαταρία.

καλό το γκάρμιν αλλά πρέπει να τα στάξεις..

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Εισαγωγή διαδρομής από το hellaspath.gr σε android samsu

Δημοσίευση από pankan » Δευ 28 Απρ 2014, 10:52

mirabilis έγραψε: καλό το γκάρμιν αλλά πρέπει να τα στάξεις..
Αν βάλεις τη διαφορά τιμής φτηνού κινητού με smartphone, το κόστος μιας μεγάλης μπαταρίας για το κινητό (που κι αυτή δεν κρατάει μια ολόκληρη μέρα όπως του gps), την ανάγκη για πρίζα και ειδικό φορτιστή σε σύγκριση με μια απλή μπαταρία, αλλά και τη τεράστια διαφορά αξιοπιστίας ανάμεσα σε ένα gps κινητού από ένα κανονικό gps (που κι αυτή αποτιμάται σε χρήμα), τότε νομίζω ότι το garmin έρχεται σημαντικά φτηνότερα από ένα μέσο smartphone.
Ένα etrex 10 κάνει 115 ευρώ. Σύν 25 (και πολλά λέω) για ένα αθάνατο κινητό με κουμπάκια, το σύνολο 140 για μια απόλυτα αξιόπιστη λύση που είναι εργαλείο. Με πόσα δηλαδή παίρνεις smartphone για να παίζεις;

mirabilis
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2014, 22:39

Re: Εισαγωγή διαδρομής από το hellaspath.gr σε android samsu

Δημοσίευση από mirabilis » Δευ 28 Απρ 2014, 17:07

κοίτα pankan εννοείται ότι είναι πολύ καλύτερα να έχεις garmin.. με έχει ανοίξει κι εμένα η όρεξη για το oregon..

αλλά το κινητό έτσι κι αλλιώς το 'χουμε.. εγώ με την μεγάλη μπαταρία τη βγάζω μια χαρά πλέον, για αυθημερόν εξορμήσεις, αλλιώς με τη μανίσια μπαταρία τέλειωνε αμέσως.. επίσης, μπορείς να έχεις και μια δεύτερη ή και τρίτη μπαταρία για το κινητό φορτισμένες ετοιμοπόλεμες.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Εισαγωγή διαδρομής από το hellaspath.gr σε android samsu

Δημοσίευση από pankan » Τρί 29 Απρ 2014, 07:06

Όπως είπα και πιο πάνω, η λύση που σχολιάζεις (με smartphone) δεν είναι μόνο λιγότερο αξιόπιστη (και στον προσανατολισμό και στην τηλεφωνία), είναι και αρκετά ακριβότερη.
Δεν θα κουραστώ να το λέω και να το γράφω όποτε πέφτω πάνω σε μια τέτοια κουβέντα, μπας και βγάλω τον κόσμο από τις ψευδαισθήσεις στις οποίες μας έχει ρίξει το μάρκετινγκ.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Εισαγωγή διαδρομής από το hellaspath.gr σε android samsu

Δημοσίευση από nkroup » Τρί 29 Απρ 2014, 13:50

Τα smartphones είναι πολύ καλά για παιχνίδι, δε νομίζω να μπορέσει να τα χρησιμοποιήσει κανείς
ούτε για τηλεφώνημα σε μια κακοκαιρία, και όταν πραγματικά το έχει ανάγκη. Για εμένα το GPS
είναι εργαλείο επιβιώσης και οχι παιχνίδι τις ηλιόλουστες μέρες του περιπάτου. Συμφωνώ απόλυτα με τον Παναγιώτη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρήση GPS”