Υψομετρικο

Συζήτηση για tracks-waypoints και τη χρήση GPS
Απάντηση
VANZEL
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 17:13

Υψομετρικο

Δημοσίευση από VANZEL » Τρί 06 Ιούλ 2010, 12:25

Γεια χαρά. Θα ήθελα να κάνω την εξής παρατήρηση-ερώτηση. Οταν κάνω καταγραφή μιας διαδρομής και μετά φορτώνω το gpx σε κάποιο πρόγραμμα, είτε on line, τα υψομετρικά που βγάζει το καθένα είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους. Πχ για το ίδιο πάντα gpx άλλο υψομετρικό δίνει το Topo Navigator άλλο το everytrail κλπ (και μιλάω για διαφορές της τάξεως των 200 ως και 500 μέτρων). Απ ότι μου έχουν πει σε mail που έστειλα στη Garmin δεν έχει να κάνει φυσικά με τη συσκευή αλλά με τον εκάστοτε αλγόρυθμο του software. Εχετε παρατηρήσει εσείς κάτι τέτοιο κι αν ναι ποιο προτίνεται ως πιο αξιόπιστη λύση. Ενα software πχ το οποίο να δίνει υψομετρικό όσο γίνεται πιο κοντά στην πραγματικότητα. Η συσκευή που χρησιμοποιώ είναι Garmin GPSmap 60cx.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Υψομετρικο

Δημοσίευση από pankan » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 10:15

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το πρόβλημά σου. Δηλαδή ότι λέγοντας ότι "τα υψομετρικά που βγάζει το καθένα είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους", εννοείς ότι το υψόμετρο του ίδιου σημείου, από το ίδιο gpx, εμφανίζεται διαφορετικό στα 2 προγράμματα που χρησιμοποιείς.
Έψαξα για το everytrail και είδα ότι είναι κάτι σαν φτωχό wikiloc. Οι μόνες εφαρμογές everytrail που είδα, είναι για κινητά. Δεν μπήκα στο κόπο να τις φορτώσω για να κάνω δοκιμή.
Από την άλλη, θα μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση αν το toponavigator (που επίσης δεν έχω), διάβαζε λάθος το υψόμετρο από το gpx.
Εγώ δουλεύω με το Ozi Explorer και ποτέ δεν είδα λάθη σε γνωστά υψόμετρα (πχ κορυφές).

VANZEL
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 17:13

Re: Υψομετρικο

Δημοσίευση από VANZEL » Πέμ 08 Ιούλ 2010, 12:46

pankan έγραψε:Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το πρόβλημά σου. Δηλαδή ότι λέγοντας ότι "τα υψομετρικά που βγάζει το καθένα είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τους", εννοείς ότι το υψόμετρο του ίδιου σημείου, από το ίδιο gpx, εμφανίζεται διαφορετικό στα 2 προγράμματα που χρησιμοποιείς.
Έψαξα για το everytrail και είδα ότι είναι κάτι σαν φτωχό wikiloc. Οι μόνες εφαρμογές everytrail που είδα, είναι για κινητά. Δεν μπήκα στο κόπο να τις φορτώσω για να κάνω δοκιμή.
Από την άλλη, θα μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση αν το toponavigator (που επίσης δεν έχω), διάβαζε λάθος το υψόμετρο από το gpx.
Εγώ δουλεύω με το Ozi Explorer και ποτέ δεν είδα λάθη σε γνωστά υψόμετρα (πχ κορυφές).

Sorry παράληψη δική μου. Αναφέρομαι στην συνολική υψομετρική ανάβαση. Πχ για το ίδιο πάντα gpx το everytrail δίνει 1500 m το wikiloc 1300 το Garmin connect 1250 το sportracks 1800μ και πάει λέγοντας. Απ το 1250 ως το 1800 είναι μια σεβαστή διαφορά και έχει να κάνει με τον αλγόρυθμο του κάθε software η site. Αυτό που ρωτάω είναι πιο απ όλα θεωρείτε εσείς πιο αξιόπιστο και γιατί. Επίσης δεν θα έλεγα το everytrail φτωχό αλλά πλούσιο wikiloc.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρήση GPS”