Garmin Gpsmap 62

Συζήτηση για tracks-waypoints και τη χρήση GPS
Απάντηση
ibanick
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 30 Οκτ 2012, 14:23

Garmin Gpsmap 62

Δημοσίευση από ibanick » Τετ 09 Οκτ 2013, 15:11

Καλησπερα

προσπαθω εδω και καιρο να βρω την καταλληλη συσκευη για να αγορασω.
Διαβαζοντας σε διαφορα fora κατεληξα στο Garmin Gpsmap 62.
Το μοντελο αυτο βγαινει σε διαφορες εκδοσεις. Η εκδοση 62s εχει βαρομετρικο αλτιμετρο.
Προσπαθωντας να καταλαβω αν η συσκευη μπορει να δεχνει στην οθονη, οχι μονο την ενδειξη υψομετρου της βαρομετρικης μετρησης αλλα και της δορυφορικης, δηλαδη του GPS, δεν το βρηκα πουθενα , ουτε στο manual, ουτε απο καποιον στην αντιπροσωπεια.

Μηπως γνωριζει κανεις για αυτο?

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Garmin Gpsmap 62

Δημοσίευση από yannisdelta » Τετ 09 Οκτ 2013, 15:45

Νομίζω οτι δεν γίνεται αυτό.
Η συσκευή παίρνει ενδείξεις κι από τα δύο και βγάζει το βέλτιστο αποτέλεσμα.
Αλλά ας απαντήσουν και πιο ειδικοί, γιατί δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Garmin Gpsmap 62

Δημοσίευση από niki_kar » Τετ 09 Οκτ 2013, 17:05

Είχα παλαιότερα το Garmin Gpsmap 72s το οποίο είχε και βαρόμετρο. Έχω την εντύπωση πως το υψόμετρο που δίνει στην κεντρική σελίδα με τους δορυφόρους είναι το δορυφορικό. Στην ίδια σελίδα αναφέρεται και η εκάστοτε ακρίβεια. Το GPS αυτό είχε τη δυνατότητα σε άλλες σελίδες (πχ αυτή του χάρτη) να ορίσεις κάποιες άλλες πληροφορίες σε κάποια πεδία στο επάνω μέρος της οθόνης. Εάν σε εκείνα τα πεδία όριζες "αλτίμετρο", έπαιρνες τις ενδείξεις του βαρομετρικού.
Αυτήν την εντύπωση έχω. Ας πει όμως και κάποιος άλλος πιο έμπειρος.

ΥΓ. Ένας τρόπος για να το ελέγξουμε είναι να πας στη θάλασσα ή σε ένα σημείο με γνωστό υψόμετρο και να μηδενίσεις το gps. Εάν μετά τον μηδενισμό και οι δυο ενδείξεις είναι ίδιες, τότε μάλλον δεν ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω. Εάν διαφέρουν όμως, πιθανόν να είναι όπως αναφέρεται παραπάνω.

ibanick
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 30 Οκτ 2012, 14:23

Re: Garmin Gpsmap 62

Δημοσίευση από ibanick » Τετ 09 Οκτ 2013, 21:23

με βαση τις πληροφοριες που εχω καταφερει να συλλεξω με βρισκετε συμφωνο με αυτα που γραφετε.
Απο οτι καταλαβαινω και γω κανει βελτιστοποιηση λαμβανοντας πληροφοριες και απο τα 2. Τωρα αυτο τι σημαινει πρακτικα δε ξερω. Δηλ, αν ο καιρος ειναι χαλια και το βαρομετρο εχει τρελαθει , και βρισκεσαι σε ξεφωτο με καλη ληψη θα λαβει υπ οψιν το βαρομετρο σημαντικα, ενω το GPS θα ηταν απολυτα ασφαλεστερο?
Οντως Νικη, φαινεται να μπορεις να δεις το υψομετρο απο GPS μονο στη σελιδα με τους δουρφορους.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Garmin Gpsmap 62

Δημοσίευση από niki_kar » Τετ 09 Οκτ 2013, 22:43

ibanick έγραψε:Οντως Νικη, φαινεται να μπορεις να δεις το υψομετρο απο GPS μονο στη σελιδα με τους δουρφορους.
Λέω πως εκεί που αναφέρεις βλέπεις το δορυφορικό αλτίμετρο. Σε άλλες σελίδες μπορείς να ορίσεις στο πάνω μέρος της οθόνης (show data fields) να βλέπεις διάφορα όπως ώρα, χρόνος μέχρι προορισμό, απόσταση μέχρι προορισμό, ταχύτητα, πόσα χλμ έχεις ήδη διανύσει, υψόμετρο κλπ. Εάν ορίσεις κάποιο από αυτά τα πεδία να σου δείχνει υψόμετρο, θα σου δείχνει το υψόμετρο βάσει της πίεσης που μετρά το βαρόμετρο.

Άβαταρ μέλους
nkroup
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Τετ 06 Ιαν 2010, 19:22
Τοποθεσία: Ελάτη, Τρικάλων
Επικοινωνία:

Re: Garmin Gpsmap 62

Δημοσίευση από nkroup » Παρ 11 Οκτ 2013, 07:33

Το δικό μου GPS MAP 76CSx μοντέλο 2006 έχει τι δυνατότητα στο setup να επιλέξεις να εμφανίζει δορυφορικό υψόμετρο, αλλά αυτό δεν έχει ακρίβεια. Ο συνδυασμός του δορυφορικού με το βαρομετρικό δίνει το ακριβέστερο αποτέλεσμα.
Επίσης να αναφέρω ότι η θάλασσα δεν έχει υψόμετρο 0 μέτρα αλλά υπάρχουν μεγάλες διαφορές.
Τα υψόμετρα στην Ελλάδα υπολογίστηκαν από το ΓΥΣ με βάση το μέσο ύψος της στάθμης της θάλασσας στο λιμένα Πειραιά. Για το λόγο αυτό θα δείτε γνωστά βουνά να αναφέρονται ότι υπολογίστηκαν ψηλότερα χρησιμοποιώντας ακριβές τοπογραφικό GPS που μετράει με βάση το μέσω επίπεδο της Γής και όχι του λιμένα Πειραιώς.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρήση GPS”