gps oregon 450t - Εισαγωγή διαδρομής

Συζήτηση για tracks-waypoints και τη χρήση GPS
Απάντηση
agoulastasos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 10 Ιούλ 2013, 12:21

gps oregon 450t - Εισαγωγή διαδρομής

Δημοσίευση από agoulastasos » Παρ 12 Ιούλ 2013, 11:46

καλημερα παιδια νεος εδω. παρακαλω πηρα ενα gps oregon 450t. μηπως πμορει να με βοηθησει καποιος πως μπορω να κατεβαζω διαδρομες απο το site?ευχαριστω πολυ γιατι εχω πελαγωσει.το παλιο μου ειναι ενα e map της garmin και δεν ξερω αν μπορω παλι να το φορτωσω με χαρτες .βοηθειααα!

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: gps oregon 450t - Εισαγωγή διαδρομής

Δημοσίευση από pankan » Παρ 12 Ιούλ 2013, 13:30

Φαντάζομαι ότι δεν έχεις πρόβλημα να κατεβάσεις τα αρχεία από το hellaspath. Οδηγίες που αφορούν τον τύπο των αρχείων και τον τρόπο κατεβάσματος θα βρεις εδώ http://www.hellaspath.gr/index.php?p=5.
Αν θέλεις να δεις το track και τα waypoints να προβάλλονται πάνω σε ένα χάρτη και πιθανόν να κάνεις αλλαγές, τότε χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα σαν το Ozi Explorer.
Αν θέλεις να τα φορτώσεις στη συσκευή σου όπως είναι, τότε τα πράγματα είναι απλούστατα με μια σύγχρονη συσκευή σαν το oregon 450.
Κατεβάζεις τα gpx αρχεια που αντιστοιχούν στα tracks και τα waypoints που θες και τα αντιγράφεις στο φέκελλο Garmin/GPX της συσκευής σου. Τα δεδομένα θα εμφανιστούν κανονικά.

Να έχει υπόψη σου ότι το Oregon ανήκει σε μια νέα γενιά συσκευών με ενελώς διαφορετική (ευκολότερη) διαχείριση των δεδομένων από τις παλιότερες συσκευές. Δυστυχώς δεν έχω μια τέτοια συσκευή στα χέρια μου για να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.
Ότι ξέρω βγήκε από αυτή τη συζήτηση και μάλιστα από αυτό το ποστ και μετά γιατί μέχρι τότε δεν είχα ακούσει ποτέ για τη ευκολία του Oregon στη διαχείριση δεδομένων και περιέγραφα σε αυτόν που ρωτούσε τις παλιότερες μεθόδους.

Ποιό θες να φορτώσεις με χάρτες; Το Oregon ή το e Map; Προφανώς γίνεται. Πας στην Ανάβαση και στους φορτώνουν αυτοί. Δεν ξέρω καθόλου την πολιτική πωλήσεων που έχουν και αν μπορείς να εγκαταστήσεις ένα χάρτη σε πολλές συσκευές. Στα Xρήσιμα Links θα βρεις και κάποιους τζάμπα χάρτες για φόρτωμα στο gps. Me to gps map 60 που έχω, φορτώνω τους χάρτες με το mapsource. Δεν ξέρω αν το mapsource συνεργάζεται με τη συσκευή σου. Τώρα υπάρχουν νέα εργαλεία (Basecamp, MapInstall, MapManager) και διαβάζω ότι οι χάρτες έχουν τη μορφή .gmapi. Δεν φαντάζομαι να δυσκολευτείς αν έχεις τους ανάλογους χάρτες.

Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον όταν βρεις την άκρη, να μας περιγράψεις τις διαδικασίες για να βοηθήσεις έτσι και τους επόμενους.

Αυτά και καλωσόρισες στο hellaspath

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρήση GPS”