Εισαγωγή δεδομένων στο παλιό GPS μου

Συζήτηση για tracks-waypoints και τη χρήση GPS
Απάντηση
Podaras
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ 2011, 16:14

Εισαγωγή δεδομένων στο παλιό GPS μου

Δημοσίευση από Podaras » Τρί 12 Απρ 2011, 16:22

Γεια σας. Σε κάποια αναζήτησή μου στο διαδίκτυο βρήκα ένα blog όπου υπάρχουν κάποιες ορειβατικές διαδρομές που θα ήθελα να πάω και μου δίνει και συντεταγμένες για GPS (εγώ έχω ένα παλιό Garmin Etrex). To blog αυτό είναι το koryfes.blogspot.com.
Μήπως ξέρετε πώς μπορώ να περάσω στο εργαλείο μου τα waypoints που δίνει;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, Νίκος

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Εισαγωγή δεδομένων στο παλιό GPS μου

Δημοσίευση από niki_kar » Τρί 12 Απρ 2011, 21:26

Νίκο γεια σου,
Αφού αποθηκεύσεις το αρχείο .wpt στον Η/Υ σου, θα το φορτώσεις σε ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για να επικοινωνεί το gps σου με τον Η/Υ (πχ Ozi Explorer, Toponavigator κλπ), θα συνδέσεις το gps στον Η/Υ και μέσα από το πρόγραμμα θα στείλεις τα δεδομένα στο gps.
Πιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς στον Η/Υ για να σου δώσουμε πιο συγκεκριμένες οδηγίες;
Κάποιες ενδεικτικές οδηγίες μπορείς να βρεις εδώ http://www.hellaspath.gr/forum/viewtopic.php?f=4&t=50

Podaras
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ 2011, 16:14

Re: Εισαγωγή δεδομένων στο παλιό GPS μου

Δημοσίευση από Podaras » Τετ 13 Απρ 2011, 01:32

Ευχαριστώ θερμά. Έχω ένα σπασμένο ΟΖΙ που δεν μου κάνει όλα τα χατήρια και με μπερδεύει λίγο αλλά δεν διαθέτω τα χρήματα να το αγοράσω

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Εισαγωγή δεδομένων στο παλιό GPS μου

Δημοσίευση από pankan » Τετ 13 Απρ 2011, 07:58

Θα δεις στο μενού που βρίσκεται αριστερά στην οθόνη του Hellaspath, την επιλογή "Xρήσιμα Links".
Αν πας εκεί θα βρείς λύσεις που δεν χρειάζονται λεφτά.
Αν ρίξεις μια ματιά για παράδειγμα στη κατηγορία "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΟΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΣΤΟ GPS" θα βρεις κάποια σχετικά προγράμματα. Σου προτείνω τα G7toWin και GPSBabel.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρήση GPS”