Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Συζήτηση για tracks-waypoints και τη χρήση GPS
Απάντηση
Zaitsef
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 20 Οκτ 2012, 22:40

Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από Zaitsef » Σάβ 20 Οκτ 2012, 22:42

Πρόσφατα η Ανάβαση άρχισε πουλάει από την ιστοσελίδα της Custom Maps σε μορφή αρχείου .kmz .

Η διαδικασία για να περάσεις το .kmz που αναφέρει η Ανάβαση είναι η εξής "αγοράζετε από την ενότητα των ψηφιακών χαρτών,το αρχείο με κατάληξη kmz και το αντιγράφετε στο φάκελο Custom maps του GPS (αν δεν υπάρχει ήδη, κάντε αναβάθμιση του software της συσκευής και θα δημιουργηθεί αυτόματα - μέσα στο φάκελο Garmin)"

Εχω Garmin 60CSx ,όταν γίνεται σύνδεση μέσω USB αναγνωρίζει το GPS σαν συσκευή αποθήκευσης. Δε εμφανίζονται ούτε φάκελος Garmin ούτε φάκελος Custom Maps για να αντιγράψω εκεί το .kmz .

To software του λογισμικού είναι το τελευταίο. Υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα με drivers;

Yπάρχει η δυνατότητα να περάσω το .kmz από ΟΖΙexplorer;

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Σάβ 20 Οκτ 2012, 23:31

Είσαι σίγουρος ότι μπορεί να υποστηρίξει αυτή την δυνατότητα του GPS σου;
Η ανάβαση αναφέρει:
Αν έχετε GPS GARMIN νέας γενιάς (Dakota, Oregon, Colorado, τα GPSMAP 62, τα GPSMAP 78 , Edge800, τα Montana , τα Rino6xx , τα Astro 320 series και τα eTrex 20 και 30) αγοράζετε από την ενότητα των ψηφιακών χαρτών, το αρχείο με κατάληξη kmz και το αντιγράφετε στο φάκελο Custom maps του GPS (αν δεν υπάρχει ήδη, κάντε αναβάθμιση του software της συσκευής και θα δημιουργηθεί αυτόματα - μέσα στο φάκελο Garmin)
Λέει για το 62 αλλά όχι για το 60. Ένα τηλέφωνο στην ανάβαση την Δευτέρα ίσως βοηθήσει.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 21 Οκτ 2012, 10:21

Ατύχησες.
Το gps σου δεν υποστηρίζει τη δυνατότητα custom maps.
Είναι μια δυνατότητα που έχουν οι νέας γενιάς συσκευές της garmin που σου επιτρέπει να βλέπεις στην οθόνη της συσκευής αντί για τους παλιούς γνωστούς διανυσματικούς χάρτες, ακόμη και χάρτες που έχεις σκανάρει μόνος σου (ράστερ).
Όταν πλουτήνω θα πάρω κι εγώ.

Zaitsef
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 20 Οκτ 2012, 22:40

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από Zaitsef » Κυρ 21 Οκτ 2012, 11:54

Παιδιά σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. Οντως το 60CSx δεν υποστηρίζει custom map.

Eυχαριστώ και πάλι

ggont
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 18 Ιαν 2011, 11:18

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από ggont » Κυρ 18 Νοέμ 2012, 07:41

Γειά σας.

Αγόρασα πρόσφατα (δεν έχει έρθει ακόμα...) το 62s. Έχω αρκετούς χάρτες της ανάβασης που θα ήθελα να χρησιμοποιήσω...

Με το Ozi ξέρω ότι μπορείς να σκανάρεις ένα χάρτη και να τον καλιμπράρεις ώστε να τον χρησιμοποιήσει ς στο gps. Ισχύει αυτό και στο 62?

Η άλλη δυνατότητα είναι να δημιουργήσεις το δικό σου Custom map στο google earth. Το προσπάθησα αλλά φαίνεται αρκετά δύσκολο. Ίσως με μικρότερο κομμάτι του χάρτη. Το έχει προσπαθήσει κανείς?

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από niki_kar » Κυρ 18 Νοέμ 2012, 16:03

ggont έγραψε:Με το Ozi ξέρω ότι μπορείς να σκανάρεις ένα χάρτη και να τον καλιμπράρεις ώστε να τον χρησιμοποιήσει ς στο gps. Ισχύει αυτό και στο 62?
Με το ozi δεν κατεβάζεις χάρτες στο gps! Τους βλέπεις στον Η/Υ σου μόνο και πάνω εκεί αποτυπώνονται τα tracks και τα waypoints που ανεβάζεις από το gps σου ή που κατεβάζεις από το ίντερνετ. Στο gps κατεβαίνουν διανυσματικοι χάρτες όπως για παράδειγμα αυτοί που φορτώνονται στο toponavigator της ανάβασης ή του mapsource.

Για τους custom maps με πιάνεις αδιάβαστη εμένα.

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από pankan » Κυρ 18 Νοέμ 2012, 18:38

Με το custom maps μπορείς πια τους ίδιους χάρτες που βλέπεις στον υπολογιστή σου να τους ανεβάσεις στο gps.
Οι διανυσματικοί χάρτες δεν είναι πια απαραίτητοι.
Μόλις έρθει το νέο gps περιμένουμε παρουσίαση της νέας δυνατότητας. Με φωτογραφίες.

ggont
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 18 Ιαν 2011, 11:18

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από ggont » Κυρ 18 Νοέμ 2012, 19:21

Για το ΟΖΙ είσαι σίγουρη? Δεν εννοώ τη δωρεάν εφαρμογή. Θυμάμαι ότι το είχα χρησιμοποιήσει με τον τρόπο που λές στην δοκιμαστική έκδοση. Το πρόβλημα ήταν ότι σου επέτρεπε μόνο 3 σημεία αναφοράς για καλιμπράρισμα...

Προσπάθησα χτες να δημιουργήσω ένα custom map με τις οδηγίες που έχει. Είναι αρκετά δύσκολο να κάνεις overlay στο google earth με ακρίβεια. Μετά από λίγο τα παράτησα γιατί η διαδικασία ήταν λίγο ραβε-ξύλωνε. Έκανα εφαρμογή σε ένα σημείο (συνήθως δρόμο) και χάλαγε σε άλλο...

Ίσως δοκιμάσω με πιο μικρή περιοχή.

Άβαταρ μέλους
niki_kar
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 719
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιαν 2010, 08:50
Τοποθεσία: Έδεσσα
Επικοινωνία:

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από niki_kar » Κυρ 18 Νοέμ 2012, 19:38

Για καλιμπράρισμα θες τουλάχιστον 3 σημεία. Απλά όσο περισσότερα βάλεις τόσο καλύτερο θα γίνει το καλιμπράρισμα. Ωστόσο όμως αρκούν και καλό είναι να τα βάλεις απομακρυσμένα, όχι κοντά το ένα με το άλλο αν αυτό είναι δυνατό.

Το ozi δεν έχει επιλογή στα μενού του για κατέβασμα του χάρτη στο Gps. Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι...
Τι γίνεται στα gps που υποστηρίζουν custom maps, δεν ξέρω. Αυτά που δεν υποστηρίζουν custom maps δέχονται διανυσματικούς (vector) χάρτες. Στο ozi φορτώνουμε raster χάρτες.

ggont
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 18 Ιαν 2011, 11:18

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από ggont » Τρί 20 Νοέμ 2012, 08:13

Μόλις "έφτιαξα" τον πρώτο μου χάρτη custom map!

Είναι μια αρκετά δύσκολη διαδικασία, ειδικά να ταιριάξεις την εικόνα του χάρτη πάνω στο google earth.

Θέλει αρκετή υπομονή. Επίσης, επειδή τα σημεία χειρισμού του χάρτη (μετακίνηση, μεγέθυνση-σμίκρυνση) βρίσκονται στις άκρες τις εικόνας, είναι σχεδόν αδύνατο να δουλέψεις με μεγάλο χάρτη.

Δυστυχώς δεν μπορώ να το ανεβάσω γιατι ειναι 6ΜΒ

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από pankan » Τρί 20 Νοέμ 2012, 09:23

Η διαδικασία δημιουργίας ένός custom map είναι πολύ ενδιαφέρουσα.
Όπως βλέπω εδώ χρησιμοποιείς το google earth για να καλιμπράρεις τον χάρτη-εικόνα προσπαθώντας να τον ταυτίσεις με το google earth. Για την εικόνα σου δεν χρειάζεται να ξέρεις ούτε ποιό είναι το datum που τη δημιούργησε ούτε σύστημα συντεταγμένων, ούτε τίποτα. Η ταύτιση γίνεται με το μάτι.
Βλέπω λοιπόν ότι κατά τη διδικασία της ταύτισης δεν κουνας απλά τον χάρτη-εικόνα σου δεξιά αριστερά, αλλά για να πετύχεις την ταύτιση τον παραμορφώνεις (!) κιόλας προς όποιο από τους δύο κάθετους άξονες θέλεις. Και επειδή η παραμόρφωση ενός χάρτη συνδέεται άμεσα με το datum, στην ουσία αυτό που κάνεις καλιμπράροντας ένα custom map με το google earth, είναι να του αλλάξεις το datum! Βέβαια η αλλαγή της παραμόρφωσης σε ένα datum δεν γίνεται ομοιόμορφα στους 2 κάθετους άξονες. Πάντως η Garmin με το custom maps και τη βοήθεια του google earth, φέρνει τον απλό χρήστη ένα βήμα πιο κοντά στο gis. Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνω σωστά. Όποιος έχει περισσότερες γνώσεις ας μας δώσει τα φώτα του.

ΥΓ. Απορία: Η δημιουργία ενός custom map γίνεται μόνο με τη διαδικασία καλιμπραρίσματος μέσω google earth; Αν έχεις ένα χάρτη-αρχείο όπως της Ανάβασης με γνωστά γεωγραφικά δεδομένα (datum, συντεταγμένες), δεν μπορείς να τον μετατρέψεις σε custom map εισάγοντας χειροκίνητα αυτά τα δεδομένα; Κάπως σαν το καλιμπράρισμα στο Ozi δηλαδή. Σε αυτή τη περίπτωση βέβαια η ακρίβεια του χάρτη που θα φορτωθεί στο gps θα είναι απόλυτη.

ggont
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 18 Ιαν 2011, 11:18

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από ggont » Τρί 20 Νοέμ 2012, 23:35

Βρήκα αυτό http://www.the-thorns.org.uk/mapping/
που μετατρέπει χάρτες από το Ozi σε custom maps!
Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

ggont
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 18 Ιαν 2011, 11:18

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από ggont » Τετ 21 Νοέμ 2012, 06:39

Τζίφος! Όχι με το πρόγραμμα. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
Το custom map που έφτιαξα δεν μπορεί να εμφανιστεί!

Υπάρχει όριο στην ανάλυση του αρχικού jpeg αρχείου.

https://forums.garmin.com/showthread.ph ... -too-large

ggont
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 18 Ιαν 2011, 11:18

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από ggont » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 19:16

Τελικά κατάφερα να δημιουργήσω ένα Custom Map από ένα χάρτη σε pdf μορφή.
Όμως περιορίζοντας την ανάλυση σε 1024 χάνει πολύ σε λεπτομέρεια. Η λύση είναι για μεγαλύτερες επιφάνειες να αποτελείται από tiles. Αυτό το κάνει το πρόγραμμα που ανάφερα παραπάνω.
Το δοκίμασα σε ένα χάρτη της ανάβασης καλιμπραρισμένο στο Οζι. Συγκρίνοντας την ακρίβεια στο google earth υπάρχει απόκλιση σε ορισμένα σημεία που δεν ξεπερνά τα 5-10 μέτρα. Βέβαια μπορεί και ο χάρτης να μην είναι απολύτως ακριβής και να μη φταίει η μετατροπή.

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από GLA » Παρ 26 Μάιος 2023, 20:30

Τώρα αγόρασα και εγώ ηλεκτρονικούς χάρτες της Ανάβασης. Μετά από 11 χρόνια που δημιουργήσατε αυτό το νήμα. :laughing:

Όταν αγοράζεις ένα ηλεκτρονικό χάρτη της Anavasi Maps, παίρνεις ένα χάρτη σε αρχείο εικόνας .tif και τον ίδιο χάρτη σε αρχείο .kmz.
Το .kmz το φορτώνω στον GPS Garmin όπως λέτε πιο πάνω.

Το ερώτημά μου είναι αν υπάρχει κάποια εφαρμογή για κινητό, για να φορτώνω τον χάρτη και στο κινητό, και να φαίνεται πάνω στο χάρτη το στίγμα μου ενώ κινούμαι.

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Σάβ 27 Μάιος 2023, 20:33

Πραγματικά μετά από 11 χρόνια είδα την ειδοποίηση στο mail για μία καινούργια δημοσίευση στο νήμα του forum και δεν το πίστευα. Ευχάριστη βέβαια έκπληξη. Λοιπόν απ' ότι ξέρω το oruxmap είναι μια πολύ καλή εφαρμογή και για online χάρτες όπως του openstreetmap αλλά υποστηρίζει και ένα σωρό τύπους αρχείων μεταξύ των οποίων και Kml και Kmz. Κοστίζει βέβαια 5€ αλλά απ' ότι βλέπω υπάρχουν ένα σωρό δωρεάν εφαρμογές
https://play.google.com/store/search?q= ... apps&hl=en.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από GLA » Σάβ 27 Μάιος 2023, 21:13

Όταν δημιουργήσατε αυτό το νήμα εγώ χρησιμοποιούσα το TopoNavigator και δεν χρειαζόταν να αγοράζω τους ίδιους χάρτες σε .kmz.
Αφού σταμάτησε η εξέλιξη του TopoNavigator, αγόρασα το Toponavigator Android.
Μετά έκλεισε η εταιρία, οι σέρβερ της εταιρίας και δεν δουλεύουν τα TopoNavigator μου.
Οπότε τώρα αναγκάζομαι να αγοράζω τους ίδιους χάρτες σε μορφή εικόνας από την Anavasi .
Αυτό θα πει Ελληνική πραγματικότητα. :laughing:

Άβαταρ μέλους
thanasis daskaloudis
Δημοσιεύσεις: 223
Εγγραφή: Πέμ 04 Μαρ 2010, 13:16
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από thanasis daskaloudis » Σάβ 27 Μάιος 2023, 21:50

Η εταιρία, η Anadigit, δεν έκλεισε. Απλά σταμάτησε την υποστήριξη του Toponavigator (που δεν πουλούσε γιατί, όχι πως δεν τα άξιζε αλλά ήταν αρκετά ακριβό) και το γύρισε στο Topoguide με εφαρμογές χαρτών για κινητά.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα, αλλά για να τα κάνεις εντελώς θάλασσα χρειάζεσαι ηλεκτρονικό υπολογιστή.

GLA
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: Τετ 03 Οκτ 2012, 08:26
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Anavasi .kmz σε Garmin 60CSx

Δημοσίευση από GLA » Παρ 07 Ιούλ 2023, 11:34

Αναβαθμίστηκε η εφαρμογή για κινητά hellaspath και τώρα μπορεί να φορτώνει και χάρτες .kmz.
Φόρτωσα τους χάρτες της Ανάβασης και δουλεύουν καλά.

Μπράβο σε όσους δούλεψαν για την αναβάθμιση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρήση GPS”