Κίσσαβος (Όσσα) απορίες...οδηγίες...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Κίσσαβος (Όσσα) απορίες...οδηγίες...

Δημοσίευση από Teobe! » Σάβ 14 Ιουν 2014, 15:47

Τις καλησπέρες...

Ψάχνω τις διαδρομές του βουνού που είναι αναρτημένες στο "Αρχείο" και βλέπω:

- Στόμιο - Καταφύγιο (Α)
- Στόμιο - Καταφύγιο (Β)
- Καρίτσα - Καταφύγιο

Θέλω μια διαδρομή λοιπόν προς το καταφύγιο, μετά κορυφή και επιστροφή (ή κυκλική αν λύσουμε το θέμα με τα αμάξια).

Οι απορίες:

1.
Το υψόμετρο ανάβασης στην διαδρομή "Καρίτσα - Καταφύγιο" είναι γιγαντιαίο (>>> 3.330μ.) και ενώ ξεκινάει από μεγαλύτερο υψόμετρο έχει τρομερή διαφορά από τις άλλες δύο διαδρομές ( περίπου 1.700μ. και 1.500μ. αντίστοιχα...). Ή έχει γίνει λάθος ή κάτι παίζει με την διαδρομή αυτήν.... Αν κρίνω και από το υψόμετρο κατάβασης τότε έχει πάρα πολλά "ανέβα - κατέβα" ;;;

Τι ισχύει; Και ποια είναι τελικά ή πιο ξεκούραστη και συνάμα γρήγορη διαδρομή για το καταφύγιο αν έχεις στρατοπαιδεύσει Στόμιο;;;


2.
Ισχύει ότι γράφεται για την σήμανση; Το βουνό δεν το ξέρω οπότε θα ήθελα να τα βρω όλα έτοιμα και να πάω "στα τυφλά"... Η παρέα και η περίσταση δεν προσφέρεται για συναρπαστικές περιπέτειες και περιπλανήσεις. Ψάχνω κάτι εύκολο!

3.
Τελικά είναι καλή επιλογή ο Κίσσαβος για μονοήμερη ανάβαση - κατάβαση από και προς Στόμιο ή είμαι στον κόσμο μου;

4.
Ποια είναι η πιο όμορφη σε τοπίο και θέα διαδρομή;

Αυτά τα λίγα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί και με κατατοπίσει και ΠΑΝΤΑ ΨΗΛΑ!!!
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Κίσσαβος (Όσσα) απορίες...οδηγίες...

Δημοσίευση από yannisdelta » Σάβ 14 Ιουν 2014, 16:43

Το να πας από το 0 στα 2000 και να κατέβεις το θεωρώ υπερβολικό για μονοήμερη πεζοπορική διαδρομή. Ακούγεται περισσότερο σαν αγώνας τρεξίματος.
Αν πρέπει οπωσδήποτε να το κάνεις μονοήμερο θα σου πρότεινα το εξής: Προχωράς με το αυτοκίνητο από το Στόμιο προς Καρίτσα, πριν φτάσεις Καρίτσα υπάρχει διασταύρωση δεξιά προς Αριόπρινο ( είναι ώραίος χώρος αναψυχής με μαγαζί στα 550μ υψόμετρο). Προχωράς με το αυτοκίνητο 3 χλμ ακόμα και βρίσκεις τη διαδρομή Β΄ που τέμνει την άσφαλτο. Από εκεί ανεβαίνεις μέχρι καταφύγιο- κορυφή υπολογίζω γύρω στις 5 ώρες. Στη συνέχεια μπορείς να επιστρέψεις από την διαδρομή Α΄ και όταν συναντήσεις το χωματόδρομο στα 1000μ περίπου τον ακολουθείς δεξιά και σε 3 χλμ θα ξαναβγείς στο αυτοκίνητό σου υπολογίζω περίπου σε 4 ώρες.
Αυτή η επιλογή είναι η καλύτερη από άποψη χρόνου, αλλά χάνεις τα όμορφα κομμάτια μέσα στο δάσος στα χαμηλά. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα....
Η υψομετρική από την Καρίτσα έχει λάθος, γιατί η Καρίτσα είναι και 400μ ψηλότερα από το Στόμιο.

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Κίσσαβος (Όσσα) απορίες...οδηγίες...

Δημοσίευση από Teobe! » Δευ 16 Ιουν 2014, 01:55

Ωραίος!
Το πιασα και το κάνω διήμερο, επιλέγω:

1η μέρα: Καρίτσα - Καταφύγιο
2η μέρα: Καταφύγιο - Κορυφή
Κορυφή - Στόμιο από την διαδρομή 1

Μου λείπουν όμως σημαντικές λεπτομέρειες αν ξέρεις εσύ ή όποιος άλλος:

1. Χρόνοι διαδρομών που επέλεξα... (τυπικό, για να καταλάβω την τάξη μεγέθους)
2. Υπάρχουν - σοβαρά - προβλήματα στη σήμανση των παραπάνω διαδρομών;
3. Ασκείται κτηνοτροφια, έχει τσοπανόσκυλα; (σημαντικό! να έχω ή να μην έχω τα σκυλιά μου;;;)

Ευχαρισώ εκ των προτέρων και πάλι!
Άντε, βοηθάτε να έχουμε και νέες περιγραφές....
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Κίσσαβος (Όσσα) απορίες...οδηγίες...

Δημοσίευση από pankan » Δευ 16 Ιουν 2014, 08:21

Δίπλα στο καταφύγιο υπήρχε στάνη με γελάδια. Όλο και κάποιο σκυλάκι θα υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
dimoschris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2013, 10:53
Τοποθεσία: Αλιάκμονας Κοζάνης. Μένω Λάρισα

Re: Κίσσαβος (Όσσα) απορίες...οδηγίες...

Δημοσίευση από dimoschris » Τρί 17 Ιουν 2014, 10:38

Teobe! έγραψε:Τις καλησπέρες...



Θέλω μια διαδρομή λοιπόν προς το καταφύγιο, μετά κορυφή και επιστροφή (ή κυκλική αν λύσουμε το θέμα με τα αμάξια).


3.
Τελικά είναι καλή επιλογή ο Κίσσαβος για μονοήμερη ανάβαση - κατάβαση από και προς Στόμιο ή είμαι στον κόσμο μου;

4.
Ποια είναι η πιο όμορφη σε τοπίο και θέα διαδρομή;
Απάντ. στο 4.
Αν αγαπάς το δάσος, η διαδρομή είναι καταπληκτική μέσα σε οξιές μέχρι τα αλπικά, λίγο πριν το καταφύγιο και μετά το καταφύγιο αν φτάσεις στην κορυφή και πετύχεις καλές συνθήκες ορατότητας βλέπεις σε 360 μοίρες: Άθω, πήλιο,σκιάθο, όθρυ, οίτη, όλυμπο κτλ
Απάντ. στο 3.
Προτείνω 2 διαδρομές
1η κυκλική: από Σπηλιά-ράχη δεξιά από το λούκι-Συναχόβρυση-κορυφή-καταφύγιο-Βρύση Τουφεξή Σπηλιά. Ώρες ανάβασης 3,5 με 4 και κατάβαση 2,5 με 3 ώρες, ανάλογα με το βηματισμό σου στο βουνό. Υψομ. διαφορά 900-1977
2η Πιο πάνω από το Αριόπρινο (βλ. http://www.toponavigator.com/iMapper/index.html, με διπλό κλικ ζουμάρεις την περιοχή που θέλεις μέχρι να σου εμφανίσει τα μονοπάτια και μπορείς να αντιγράψεις σε αρχειο gpx την διαδρομή που θέλεις με τα ανάλογα βοήθήματα που διαθέτει το πρόγραμμα και να εκτυπώσεις το χάρτη με το μονοπάτι που θέλεις) βρίσκεις το μονοπάτι και συνεχίζεις για καταφύγιο και μετά κορυφή. Υψομ. διαφορά 700-1977, 4-4,5 ώρες
Κατόπιν κατεβαίνεις καταφύγιο και επιλέγεις την διαδρομή για Καρίτσα (φαίνεται στο χάρτη), Υψομ. διαφορά 1977-400, 4 ώρες και από Καρίτσα ταξί για εκεί που έχεις αφήσει το αμάξι σου.
Εκ του αποτελέσματος θα κρίνεις αν η επιλογή σου είναι καλή η όχι..Η απόψη μου είναι ότι αρκετά καλή. Καλή συνέχεια,ι αν αποφασίσεις την διαδρομή ελπίζω να την πραγματοποιήσεις και να έχεις καλό καιρό, επειδή δεν έχει στρώσει ακόμη..
Καλό βόλι..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κίσσαβος”