Καταφύγια Δίρφης (ερώτηση)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Καταφύγια Δίρφης (ερώτηση)

Δημοσίευση από Teobe! » Τρί 23 Δεκ 2014, 04:21

Καλησπέρες...

1.
Υπάρχει το κλασσικό καταφύγιο της Δίρφης (ΕΟΣ Χαλκίδας) αν και δεν έχω καταφέρει να πιάσω επαφή τις τελευταίες μέρες...αλλά υπάρχει και ένα δεύτερο καταφύγιο στα ΒΔ του κώνου στην αρχή της ράχης του Ιτάμου...ή ράχη Τσεργών!

Ξέρει κάποιος τι παίζει με το δεύτερο; Το διαχειρίζεται κανένας; Ανοίγει για ορειβάτες ή ανοίγει γενικά; Υπάρχει τρόπος επικοινωνίας;

2.
Έστω ότι δε βγάζουμε άκρη...ξέρει κάποιος αν κάποιο από τα παραπάνω (είτε του ΕΟΣ Χαλκίδας είτε το έτερο...) έχει ΑΝΟΙΚΤΟ χώρο έκτακτης ανάγκης, μια αίθουσα, ένα δωμάτιο...κάτι;

Θέλουμε να κάνουμε την διαδρομή Άγιος Αθανάσιος - Φαράγγι Αγάλης - Ράχη Τσεργών - Κορυφή Δίρφης και πάει λέγοντας...και θα χρειαστούμε σίγουρα μια διανυκτέρευση είτε έτσι είτε αλλιώς!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων;
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Άβαταρ μέλους
pankan
Δημοσιεύσεις: 796
Εγγραφή: Τρί 02 Μαρ 2010, 14:31
Τοποθεσία: Αμφιθέα

Re: Καταφύγια Δίρφης (ερώτηση)

Δημοσίευση από pankan » Τρί 23 Δεκ 2014, 07:30

Το παλιό καταφύγιο της Χαλκίδας έχει χώρο ανοιχτό που έχει και θέρμανση. Είναι από τα λίγα καταφύγια με τέτοιο χώρο. Δεν μπορείς βέβαια να τον χρησιμοποιήσεις όταν το καταφύγιο είναι ανοικτό.
Που είναι ανοικτό κάθε ΣΚ αυτή τη περίοδο. Κι αν δεν είναι, παίρνεις τηλέφωνο τη κα Ματούλα και το ανοίγει. Τηλέφωνα στο σαιτ του ΕΟΣ Χαλκίδας.
Το άλλο καταφύγιο νομίζω ανήκει σε κάποιο δήμο της περιοχής. Πάρε σβάρνα τα τηλέφωνα κι αν βρεις άκρη ενημέρωσε κι εμάς.

Πάντως η διαδρομή που περιγράφεις γίνεται και σε μια (πολύ μεγάλη) μέρα, ακόμα και με τα πέρα δωθε για να αφήσετε αυτοκίνητο επιστροφής. Και μιλάω ακόμη και για επιστροφή στη Στενή κι όχι απλά κατέβασμα στο καταφύγιο.

Άβαταρ μέλους
yannisdelta
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Πέμ 11 Οκτ 2012, 17:35

Re: Καταφύγια Δίρφης (ερώτηση)

Δημοσίευση από yannisdelta » Τρί 23 Δεκ 2014, 16:12

Το κτίσμα στο βόρειο διάσελο δεν είναι καταφύγιο, αλλά φτιάχτηκε με λεφτά από κάποιο πρόγραμμα για κέντρο ενημέρωσης των επισκεπτών του φαραγγιού της Αγάλης. Όπως κι άλλο ένα παρόμοιο στην είσοδο του φαραγγιού. Δεν λειτούργησαν ποτέ και δεν ξέρω αν δεν έχουν παραβιαστεί και λεηλατηθεί ακόμα. Κάποιοι έφαγαν χοντρά !!!
Να ξέρεις ότι τα γεφύρια στο φαράγγι έχουν πέσει όλα κι αν έχει έστω και λίγο νερό είναι εξαιρετικά δύσκολο να διασχίσεις το ποτάμι, ειδικά στο πρώτο πέρασμα.
Αν κατεφέρεις και πάς ενημέρωσε μας για τη κατάσταση που επικρατεί ....
Καλές γιορτές

mirabilis
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευ 24 Μαρ 2014, 22:39

Re: Καταφύγια Δίρφης (ερώτηση)

Δημοσίευση από mirabilis » Τρί 23 Δεκ 2014, 20:55

εκτός του γεγονότος ότι δεν λειτουργούν ποτέ αυτά που φτιάχνονται από τα προγράμματα, έχω παρατηρήσει το εξής και δεν μπορώ να το χωνέψω.. ολόκληροι φορείς διαχείρισης δεν έχουν φτιάξει κάποια ηλεκτρονικά αρχεία με τα μονοπάτια της περιοχής τους, για τους επισκέπτες τους που θέλουν να πεζοπορήσουν.. πολλές φορές δεν έχουν φτιάξει ούτε έντυπους χάρτες ενώ ξόδεψαν ένα σωρό λεφτά να φτιάξουν μονοπάτια..
ας είναι καλά το hellaspath, οι ορειβατικοί σύλλογοι, το wikiloc κλπ..

Άβαταρ μέλους
Teobe!
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ 2012, 20:12
Επικοινωνία:

Re: Καταφύγια Δίρφης (ερώτηση)

Δημοσίευση από Teobe! » Παρ 26 Δεκ 2014, 22:35

Σας ευχαριστώ...

Τελικά προτιμήσαμε μια πολύωρη και σκληρή θα έλεγα διαδρομή-ανάβαση στο Ξηροβούνι και στον Πορτάρη. Είμασταν πολύ καιρό εκτός και πρήξαμε τα ποδαράκια μας στα κοτρώνια αυτού του πανέμορφους και άγριου βουνού αλλά η ανταμοιβή και η ικανοποίηση ήταν τεράστια!
(ελπίζω σύντομα να ανεβάσω περιγραφή)

Για την Δίρφη θα σας έχω ενημέρωση από Φαράγγη Αγάλης ελπίζω σύντομα...
Αυτοφυή Φυτά της Ελλάδας!
http://nativeplantsofgreece.blogspot.gr/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίρφη”